Ռուսաստանն անում է ամեն հնարավորը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար: Այդ մասին հայտարարել է Դաշնության խորհրդի խոսնակ Վալենտինա Մատվիենկոն:
«Ինչ վերաբերում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմաը, դուք գիտեք Ռուսաստանի դիրքորոշումը՝ մենք առավելագույն ջանքերն ենք գործադրում այդ խնդրի խաղաղ կարգավորմանը հասնելու համար, քանի որ այլ լուծում չկա»,-ասել է Մատվիենկոն Ադրբեջանի միլի մեջլիսի նախագահ Օքթայ Ասադովի հետ հանդիպմանը Բաքվում, հայտնում է Interfax.az-ը:
Նա հիշեցրել է, որ ՌԴ և Ադրբեջանի նախագահների ապրիլի 2-ի հեռախոսազրույցում Մոսկվան պատրաստակամություն էր հայտնել հետագայում ևս նպաստել ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղիների հետագա որոնմանը, այդ թվում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում:
«Առաջիկայում, կարծեմ ապրիլի 15-ին, Մոսկվայում կհանդիպեն ՀՀ, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարները: Քայլ առ քայլ, կարծում եմ, մեզ միասին կհաջողվի փոխզիջման գալ, առաջ շարժվել և լուծում գտնել: Հավաստիացնում եմ, որ Ռուսաստանը չի թուլացնելու ուշադրությունն այդ խնդրի հանդեպ»,-ասել է նա:
Ապրիլի 15-ին Մոսկվայում տեղի կունենա ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումը, որտեղ քննարկվելու է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցը: ՌԴ ԱԳՆ-ն ևս հաստատել է այդ տեղեկությունը:

Россия делает все возможное для урегулирования карабахского конфликта, заявила спикер Совета Федерации РФ Валентина Матвиенко.
«Что касается нагорно-карабахского урегулирования, вы знаете позицию России – мы прилагаем все возможные усилия для того, чтобы найти мирное решения этой проблемы, поскольку иного решения нет», – сказала Матвиенко на встрече с председателем Милли Меджлиса Азербайджана Октаем Асадовым в Баку, пишет «Интерфакс-Азербайджан».
Она напомнила, что в телефонном разговоре президентов России и Азербайджана 2 апреля была выражена готовность Москвы и далее содействовать поиску путей мирного решения карабахской проблемы, в том числе в формате Минской группы ОБСЕ.
«В ближайшее время, по-моему 15 апреля, в Москве состоится встреча министров иностранных дел Азербайджана, Армении и России. Шаг за шагом, я думаю, нам вместе удастся прийти к компромиссам, продвинуться вперед и найти решение. Заверяю вас, что Россия не будет ослаблять внимание к этой проблеме», – отметила Матвиенко.
Встреча глав МИД Армении и Азербайджана Зограба Мнацаканяна и Эльмара Мамедъярова состоится 15 апреля в Москве, на ней планируется обсудить урегулирование карабахского конфликта.