Թուրքիայի մեջլիսի հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանը, անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության մասին Իտալիայի պատգամավորների պալատի որոշմանը և Ֆրանսիայի նախագահի հրամանագրին, ասել է, որ Հայոց ցեղասպանության հարցը պետք է դարձնել Թուրքիայի խորհրդարանի հարց: Այդ մասին նա գրառում է կատարել Twitter-ում:
«Հայերի ցեղասպանության հարցը պետք է դուրս բերել Իտալիայի, Ֆրանսիայի, ԱՄՆ խորհրդարանների օրակարգից և քննարկման թեմա դարձնել Թուրքիայի խորհրդարանում, այն երկրում, որտեղ տեղի է ունեցել այդ մեծ ողբերգությունը: Թուրքիայի հայերն արդեն 104 տարի է արդարության են սպասում»,-ասվում է Փայլանի գրառման մեջ:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ապրիլի 10-ին ստորագրել էր ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր ճանաչելու մասին հրամանագիրը։
Իտալիայի պատգամավորների պալատն ապրիլի 10-ին ընդունել էր բանաձև, որով երկրի կառավարությանը կոչ է արվում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և խնդրին տալ միջազգային հնչեղություն։Բանաձևին կողմ էր քննարկել 382 պատգամավոր, ձեռնպահ էր մնացել 43-ը, իսկ դեմ ձայներ չեն եղել։

Депутат парламента Турции армянского происхождения от прокурдской Партии демократии народов Каро Пайлан в связи с указом президента Эмманюэля Макрона о провозглашении 24 апреля во Франции национальным днем памяти жертв Геноцида армян и принятием нижней палатой парламента Италии резолюции по Геноциду армян заявил, что этот вопрос должен быть в повестке парламента Турции. Соответствующую запись Пайлан сделал в своем микроблоге в Twitter.
«Вопрос о Геноциде армян должен быть снят с повестки парламентов Италии, Франции и США и стать темой обсуждения в парламенте Турции, в той стране, где произошла эта великая трагедия. Армяне Турции уже 104 года ждут справедливости», – написал Пайлан.
Президент Франции Эмманюэль Макрон 10 апреля подписал указ о провозглашении 24 апреля в республике национальным днем памяти жертв Геноцида армян.
10 апреля нижняя палата парламента Италии приняла резолюцию по признаю Геноцида армян в Османской империи. За принятие резолюции проголосовали 382 депутата из 432-х, голосовавших против не было, 43 депутата воздержались.