Իսպանական Բուրգոս քաղաքի քաղխորհուրդը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Այդ մասին ասվում է քաղխորհրդի Twitter-ի էջում:
«Քաղաքային խորհրդի բոլոր քաղաքական ուժերը միաձայն հավնություն են տվել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու միջնորդությանը»,– ասվում է գրառման մեջ:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ապրիլի 10-ին ստորագրել է ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր ճանաչելու մասին հրամանագիրը։
Իտալիայի պատգամավորների պալատն ապրիլի 10-ին ընդունել էր բանաձև, որով երկրի կառավարությանը կոչ է արվում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և խնդրին տալ միջազգային հնչեղություն։Բանաձևին կողմ էր քննարկել 382 պատգամավոր, ձեռնպահ էր մնացել 43-ը, իսկ դեմ ձայներ չեն եղել։

13 Апрель 2019 - 08:02 AMT
Городской совет испанского города Бургос признал Геноцид армян в Османской империи. Об этом сообщается на странице горсовета в Twitter.
«Все политические силы городского совета единогласно одобрили ходатайство о признании Геноцида армян»,– говорится в сообщении.
Ранее президент Франции Эмманюэль Макрон подписал указ о провозглашении 24 апреля в республике национальным днем памяти жертв Геноцида армян.
10 апреля нижняя палата парламента Италии приняла резолюцию по признаю Геноцида армян в Османской империи. За принятие резолюции проголосовали 382 депутата из 432-х, голосовавших против не было, 43 депутата воздержались.