16 Ապրիլ 2019 - 12:16 AMT
Ֆրանսիայի մշակույթի նախկին նախարար Ժակ Լանգը հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է սեղմ ժամկետ սահմանել՝ 3 տարի, վերականգնելու համար հրդեհից վնասված Փարիզի Աստվածամոր տաճարը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ տաճարի հիմնական կառույցն ու արվեստի հիմնական գործերը պահպանվել են պետական ծառայությունների համակարգված աշխատանքի շնորհիվ: Նոտր Դամի ներկայացուցիչ Անդրե Ֆինոյի խոսքերով, վնասը հրդեհից դեռ վաղ է գնահատել:
«Երեկ ես լսեցի, որ վերականգնման համար մոտ 10 տարի կպահանջվի: Սա կատա՞կ է: Հարկավոր է սեղմ ժամկետ սահմանել, ինչպես արել ենք նախկինում , բացառիկ օբյեկտների պարագայում: Հարկավոր է նույնը հիմա է անել, ոչ թե 10-15 տարի տանք մեզ, այլ 3 տարի»,-ասել է Լանգը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին «Ֆրանս պրեսի» վրա հղումով:
Ապրիլի 15-ի երեկոյան հրդեհ է բռնկվել Փարիզի Աստվածամոր տաճարում: Ֆրանսիացի հրշեջներին հաջողվել է փրկել տաճարն ու այնտեղ գտնվող մասունքները, սակայն կոթողը ծանր վնասներ է կրել։ Մասնավորապես, փլվել է շինության առաստաղն ու աշտարակը, այրվել է ներքին հարդարման զգալի մասը։

Экс-министр культуры Франции Жак Ланг заявил, что необходимо установить короткий срок в три года для восстановления поврежденного пожаром собора Парижской Богоматери.
Ранее сообщалось, что структура собора и главные произведения уцелели благодаря скоординированным действиям государственных служб. По словам представителя собора Андре Фино, ущерб от пожара еще рано оценивать.
«Я слышал вчера, что понадобится десяток лет, это шутка! Нужно дать себе короткий срок, как мы делали в прошлом для исключительных объектов. Нужно сделать то же самое и здесь, дать себе не 10-15 лет, а три года», – заявил Ланг, пишет РИА Новости со ссылкой на агентство Франс Пресс.
Крупнейший пожар в соборе Парижской Богоматери начался вечером 15 апреля. Обрушился шпиль собора, пламенем была объята несущая конструкция. К тушению были привлечены около 400 пожарных. По данным французских СМИ, ЧП может быть связано с реставрационными работами, часть собора была закрыта лесами.