18 Ապրիլ 2019 - 10:53 AMT
Ապրիլի 17-ի երեկոյան Նյու Յորքի XIX դարի Սբ Պատրիկի տաճարում բենզինի տարաներով և մի քանի կրակայրիչով տղամարդ է ձերբակալվել:
Տաճարում, որտեղ հավատացյալներ կային, նրան կանգնեցրել է պահնորդական ծառայության աշխատակիցը և բացատրել, որ դյուրավառ նյութեր չի կարելի ներս բերել: Երբ տղամարդ հեռացել է, պատահարի մասին հայտնել են ոստիկանություն, գրում է Bird in Flight-ը:
Նյու Յորքի ոստիկանության կոմիսարի տեղակալ Ջոն Միլլերն ասել է լրագրողներին, որ ձերբակալված 37-ամյա տղամարդու դրդապատճառները հետաքննում է ահաբեկչության դեմ պայքարի բաժինը:
«Դժվարանում եմ ասել, թե որոնք էին նրա դրդապատճառները, բայց կարծում եմ, որ մարդը, որն այդպիսի կարևոր տեղ է գալիս 15 լ բենզինով և, կրակայրիչների համար նախատեսված 2 լ հեղուկով և կրակայրիչներով, դա մտահոգվելու առիթ է»,-ասել է նա:
Միջադեպը տեղի է ունեցել Փարիզի Աստվածամոր տաճարում բռնկվցած հրդեհից 2 օր անց: Սբ Պատրիկի կտուրը, ինչպես և Նոտր Դամի դեպքում, փայտից է:

18 Апрель 2019 - 09:57 AMT
Вечером 17 апреля в нью-йоркском соборе Святого Патрика XIX века был задержан мужчина с двумя канистрами, наполненными бензином, и парой зажигалок.
В соборе, где в тот момент находились прихожане, его остановил охранник и объяснил, что в сюда нельзя приносить легковоспламеняющиеся предметы. Когда мужчина ушел, охранник сообщил о произошедшем полиции, пишет Bird in Flight.
Заместитель комиссара полиции Нью-Йорка Джон Миллер сказал журналистам, что мотивы 37-летнего задержанного расследует отдел по борьбе с терроризмом. «Трудно сказать точно, каковы были его намерения, но я думаю, что человек, который пришел в такое важное место с 15 литрами бензина, двумя бутылками жидкости для зажигалок и зажигалками, — это повод для беспокойства», — сказал он.
Миллер добавил, что на вопросы правоохранителей мужчина отвечал непоследовательно и уклончиво, хотя и не прерывал беседы. Задержанный сказал, что направлялся к Мэдисон-авеню и что в его машине кончился бензин. Позже полицейские выяснили, что это неправда.
Инцидент произошел через два дня после пожара в парижском Нотр-Даме. Строительство католического собора Святого Патрика было завершено в 1878 году. Его кровля сделана преимущественно из дерева, как и у собора Парижской Богоматери.