ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը մեկնաբանել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հայտարարությունները ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների մոսկովյան հանդիպման մասին, մասնավորապես, այն մասին, որ քննարկում է եղել 2016-ին Ռուսաստանի կողմից ներկայացված ծրագրի հիման վրա։
Աննա Նաղդալյանը նշել է, որ ներկայումս որևէ ծրագրի հիման վրա բանակցություններ չեն ընթանում:
Աննա Նաղդալյանը նշել է, որ մոսկովյան հանդիպման արդյունքներով հրապարակվել է դրան մասնակցող կողմերի համատեղ հայտարարությունը, որտեղ արդեն իսկ նշված են քննարկված թեմաները։ «Համատեղ հայտարարությունները հենց այն նպատակով են արվում, որ դրանցում ամփոփվեն հանդիպման բոլոր մասնակիցների միջև համաձայնեցված ձևակերպումները։ Համաձայնեցված ձևակերպումներից դուրս, դրանց հակասող հայտարարությունները չեն նպաստում փոխվստահության ամրապնդմանը, առավել ևս եթե դրանք մտացածին են և չեն համապատասխանում իրականությանը։ Ներկայումս որևէ ծրագրի հիման վրա բանակցություններ չեն ընթանում։ Ավելին, քննարկումների բովանդակային մասը շարունակում է ընթանալ միմյանց դիրքորոշումներին ծանոթանալու, պարզաբանելու ու հստակեցնելու տիրույթում»,-ասել է նա, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Անդրադառնալով առաջիկայում Վաշինգտոնում հանդիպում անցկացնելու ամերիկյան կողմի առաջարկի մասին Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հայտարարությանը՝ Նաղդալյանն ասել է. «Ինչպես գիտեք ԼՂ հիմնախնդրի վերաբերյալ յուրաքանչյուր հանդիպման հաստատումից հետո դրա մասին հայտարարվում է համաձայնեցված կարգով: Իրապես, դիտարկվում է ապագա հանդիպումը համանախագահ երկրներից մեկում անցկացնելու հնարավորությունը՝ հաշվի առնելով նախկին նմանօրինակ հանդիպումների աշխարհագրությունը»:
Նա հավելել է, որ քանի որ այս հարցը դեռևս քննարկման փուլում է, պետք է ձեռնպահ մնալ միակողմանի ազդարարումներից և հրապարակային բանակցությունների գործելաոճից։
«Ավելին, համանախագահ երկրներից մեկում կայանալիք հանդիպման մասին նախապես հայտարարելն անհարգալից վերաբերմունք է գործընթացի մասնակիցների, բայց առաջին հերթին՝ տվյալ համանախագահի նկատմամբ: Դեռևս չկայացած պայմանավորվածությունների ազդարար դառնալու ձգտումը չի նպաստում փոխվստահության հիման վրա նորմալ աշխատանքային մթնոլորտի ձևավորմանը»,-ասել է նա:
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն առաջարկել է ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներին հանդիպել Վաշինգտոնում՝ շարունակելու համար ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ քննարկումները: Այդ մասին Մամեդյարովը հայտարարել է Վարշավայում՝ մամուլի ասուլիսում խոսելով ղարաբաղյան կարգավորման խնդրի մասին:

Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян прокомментировала заявления главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедъярова о том, что в ходе состоявшейся 15 апреля встречи глав МИД РА, Азербайджана и РФ в Москве состоялось обсуждение на основании представленной Россией в 2016 году программы. Об этомсообщает пресс-служба МИД РА.
По словам Нагдалян, в настоящее время переговоры по Карабаху не ведутся на основе какой-либо программы.
«По итогам встречи глав МИД Армении и Азербайджана в Москве 15 апреля было принято совместное заявление участвующих в ней сторон, в котором указаны обсужденные темы. Совместные заявления принимаются именно с этой целью, что в них обобщаются согласованные всеми участниками формулировки. Заявления вне согласованных формулировок или противоречащие им, не способствуют укреплению взаимного доверия, особенно, когда эти заявления выдуманы и не соответствуют реальности.
В настоящее время переговоры не ведутся на основе какой-либо программы. Более того, содержательная часть обсуждений продолжается на уровне знакомства с позициями сторон, их уточнения и прояснения», – отметила Нагдалян.
15 апреля в Москве состоялась трехсторонняя встреча глав МИД Армении, Азербайджана и России по урегулированию карабахского конфликта. По итогам встречи было принято совместное заявление.Была подчеркнута заинтересованность в дальнейшей стабилизации ситуации в зоне конфликта, в частности, в период сельскохозяйственных работ.
Говоря о последнем заявлении Мамедъярова, согласно которому США предложили провести в Вашингтоне очередную встречу глав МИД Армении и Азербайджана по урегулированию карабахского конфликта, Нагдалян отметила, что после утверждения каждой встречи касательно карабахского конфликта об этом заявляется в согласованном порядке.
«Действительно, рассматривается возможность проведения будущей встречи в одной из стран-посредников, учитывая географию подобных встреч в прошлом. Поскольку вопрос все еще находится в стадии обсуждения, необходимо избегать односторонних анонсов и практики публичных дискуссий. Более того, преждевременное заявление о встрече в одной из стран-посредников является неуважительным отношением к участникам процесса, но, в первую очередь, конкретно к данному сопредседателю. Стремление первым анонсировать не имевшую место договоренность не способствует формированию нормальной рабочей атмосфере, основанной на взаимном доверии», – подчеркнула Нагдалян.
Глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров заявил, что США предложили провести в Вашингтоне очередную встречу глав МИД Армении и Азербайджана по урегулированию карабахского конфликта: «Вчера было получено приглашение от США посетить Вашингтон, где госсекретарь также придаст собственные усилия для достижения прорыва в разрешении конфликта».