20 Ապրիլ 2019 - 11:37 AMT
Ապրիլի 20-ին Եգիպտոսում մեկնարկել է երկրի նախագահ, ֆելդմարշալ Աբդել Ֆաթթահ աս Սիսիի լիազորությունները երկարացնելու վերաբերյալ հանրաքվեն: Ավելի քան 60 մլն ընտրող պետք է իր վերաբերմունքը հայտնի առաջարկվող սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ, որոնք, ի թիվս մյուսների, թույլ կտան Աս Սիսիին պահպանել իշխանությունը մինչև 2030 թվականը:
Հանրաքվեի դրկան ելքը կասկածներ չի առաջացնում, նշանակություն ունի միայն ընտրողների ակտիվությունը: Իրավապաշտպաններն ու դիտորդները ազատ քվեարկլություն չեն ակնկալում և զգուշացնում են Եգիպտոսում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակի հետագա վատթարացման մասին, գրում է Deutsche Welle-ն:
Human Rights Watch-ը (HRW) հայտարարել է, որ առաջարկվող սահմանադրական փոփոխությունները միայն կարագացնեն արդարադատության մարմինների անկախացման վերացումը և էլ ավելի շատ իրավունքներ կտան զինվորականներին քաղաքական կյանքին միջամտելու առումով:
Ապրիլի 16-ին Եգիպտոսի խորհրդարանը հավանություն է տվել սահմանադրական փոփոխություններին: Աս Սիսին նախագահ է վերընտրվել 2018-ին՝ ստանալով քվեների 97 տոկոսը: Նրա լիազորությունների ժամկետը սպառվում է 2022-ին: Սահմանադրական փոփոխություններով կընդլայնվեն նրա լիազորությունները:

20 Апрель 2019 - 10:43 AMT
В Египте 20 апреля начался трехдневный референдум о расширении полномочий президента страны фельдмаршала Абдель Фаттаха ас-Сиси. Более чем 60 миллионам избирателей предложено выразить отношение к запланированным поправкам к конституции, которые, в числе прочего, позволят ас-Сиси оставаться у власти до 2030 года.
Положительный исход референдума не вызывает сомнений, значение имеет лишь активность избирателей. Правозащитники и наблюдатели не ожидают свободного голосования и предупреждают о дальнейшем ухудшении ситуации с правами человека в Египте, пишет Deutsche Welle.
Правозащитная организация Human Rights Watch (HRW) заявила, что предлагаемые конституционные поправки лишь ускорят демонтаж независимости органов юстиции и дадут военным еще больше прав для вмешательства в политическую жизнь. На критиков реформ в последнее время оказывалось сильное давление.
Парламент Египта 16 апреля одобрил поправки к конституции большинством в две трети голосов. Ас-Сиси в 2018 году был переизбран президентом, получив 97 процентов голосов. Срок его полномочий истекает в 2022 году. Вынесенные на референдум поправки к конституции расширят полномочия ас-Сиси и при назначении на высокие посты в органах юстиции.