22 April 2019 - 06:43 AMT
Ապրիլի 21-ին բախումներ են տեղի ունեցել Վրաստանի Պանկիսի կիրճում ոստիկանների և բնակիչների միջև, որտեղ տեղաբնակները բողոքում են ՀԷԿ-ի կառուցման դեմ:
Վրաստանի ՆԳՆ հայտարարության մեջ ասվում է, որ «տեղաբնակների որոշակի խումբ հարձակվել է 35 ոստիկանների վրա, որոնք ապահովում էին փոքր ՀԷԿ-ի շինարարների անվտանգությունը Պանկիսի կիրճում, քարեր նետելով նրանց ուղղությամբ, որից հետո որոշվել է լրացուցիչ ոստիկանական ուժեր տեղակայել կիրճում»:
ՆԳՆ-ն հայտնում է, որ քաղաքացիները դիմադրություն են ցույց տվել ժամանած ոստիկաններին, բախումների հետևանքով կան տուժածներ, ինչպես ոստիկաններ, այնպես էլ քաղաքացիներ: Վնասվել է նաև ոստիկանության տեխնիկան:
«Բախումների հետևանքով վնասվածք է ստացել 55 մարդ՝ 38 ոստիկան և 17 տեղաբնակ: 23 ոստիկան դեռևս Թելավիի հիվանդանոցում է»,-ասվում է ՆԳՆ հայտարաության մեջ, հայտնում է Interfax.ru-ն:
Պանկիսի կիրճի բնակիչները բողոքում են Բիրկիանի գյուղի հարևանությամբ փոքր ՀԷԿ-ի կառուցման դեմ: Դեպքի վայր է ժամանել ներքին գործերի նախարար Գիորգի Գախարիան, որի արդյունքում լարվածությունը թուլացել է: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շինարարությունը ժամանակավոր կասեցնելու մասին և հատուկ նշանակության ստորաբաժանումը կիրճից դուրս բերելու վերաբերյալ:
Նախարարը հավելել է , որ բոլոր նրանք, ովքեր ձեռք են բարձրացրել ոստիկանների վրա, կհայտնաբերվեն և խստիվ կպատժվեն:

22 Апрель 2019 - 07:25 AMT
21 апреля в Панкисском ущелье в Грузии произошли столкновения между полицейскими и жителями, которые выступают против строительства у села Биркиани малой ГЭС.
В МВД Грузии начато расследование «по фактам нападения на полицейских и порчу их техники». В заявлении МВД сказано, что «определенная группа местных жителей напала на 35 полицейских, обеспечивающих безопасность строителей малой ГЭС в Панкисском ущелье, забросав их камнями, после чего было принято решение о вводе в ущелье дополнительных полицейских сил», пишет «Интерфакс».
МВД сообщает, что группа граждан оказала сопротивление прибывшим полицейским, в результате чего пострадали полицейские и граждане, а также полицейская техника.
«В целом в результате столкновений повреждения получили 55 человек – 38 полицейских и 17 местных жителей. 23 полицейских до сих пор остаются в больнице города Телави», – говорится в заявлении МВД.
Столкновения в Панкисском ущелье произошли в связи с протестом местных жителей против строительства у села Биркиани малой ГЭС. После прибытия в Панкисское ущелье министра внутренних дел Грузии Гиоргия Гахария обстановка разрядилась. Была достигнута договоренность о временном прекращении строительства станции и выводе из ущелья подразделений спецназа.
При этом министр заявил журналистам, что все, кто поднял руку на полицейских, будут выявлены и строго наказаны.