Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը խոստովանել է, որ մոտ 3 տարի է նախապատրաստվել հրաժարականին պետության ղեկավարի պաշտոնից:
«Երբ ասացի, որ գիտակցաբար եմ որոշում կայացրել, դա իրոք այդպես էր: Նման որոշումները մեկ օրում չեն կայացվում, կամ մեկ ամսում: Ես մի քանի տարի եմ պատրաստվել այդ որոշմանը: Բացելով գաղտնիքն՝ ասեմ, որ 3 տարի եմ պատրաստվել»,-ասել է Նազարբաևը «Նուր Օթան» կուսակցության XIX արտահերթ նիստում, գրում է Interfax-ը:
«Շուրջս էի նայում, մտորում ապագայի մասին, անցյալի, կադրեր էի դիտում, իմ թիմակիցներին էի դաստիարակում բոլոր այս տարիներին և յուրաքանչյուրի հետ հույսեր կապում: Եվ ահա եկա եզրակացության, որ դա ճիշտ է»,-ասել է նա:
Նուրսուլթան Նազարբաևը, որը ղեկավարել է Ղազախստանը շուրջ 30 տարի, հայտարարեց հրաժարականի մասին մարտի 20-ին: Երկիրը գլխավորեց Կասիմ Ժոմարտ Տոկաևը: Նախագահի արտահերթ ընտրությունները կանցկացվեն հունիսի 9-ին:

23 Апрель 2019 - 07:49 AMT
Первый президент Казахстана Нурсултан Назарбаев признался, что более трех лет готовился к своей отставке с поста главы государства.
«Когда я говорил, что принял осознанное решение, это действительно так. Такие решения не принимаются за один день, не за один месяц. Я готовился к этому решению несколько лет. Секрет если открыть, более чем три года», – сказал Назарбаев на внеочередном XIX съезде партии «Нур Отан», пишет «Интерфакс».
«Все смотрел по сторонам, рассуждал о будущем, о прошлом, смотрел на кадры, моих соратников, воспитывал все эти годы и на каждого накладывал свои надежды. И вот, пришел к выводу, и этот вывод правильный», – добавил он.
Назарбаев, возглавлявший Казахстан почти тридцать лет, сложил полномочия президента страны 20 марта. Главой государства стал Касым-Жомарт Токаев, который до этого был председателем сената. Досрочные выборы президента республики пройдут 9 июня.