23 Ապրիլ 2019 - 10:47 AMT
Հայաստանում Ռուսատանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է ԱԺ-ում հնչած տեսակետին, որ հակահայկական շեշտադրումներ ունեցող որոշ ռուսական հեռուստաալիքների հեռարձակումը ՀՀ-ում պետք է դադարեցնել:
Նա նշել է, որ ռուսական հեռուստաալիքների բոլոր հաղորդումներին չէ որ հետևում է, բայց չի կարծում, որ «կարելի է խոսել հակահայկական հռետորաբանության մասին»։
«Կարող են հնչել ինչ-որ կարծիքներ, գնահատականներ, որոնք առանձին մարդկանց գնահատականներն են: Ինչ վերաբերում է ռուսական ԶԼՄ-ներում հայկական թեմատիկայի լուսաբանմանը՝ ընդհանրապես, կարծում եմ՝ այն հակահայկական ոչ մի կերպ չես անվանի։ Դա չէր էլ համապատասխանի ռուս հեռուստադիտողի սպասումներին, քանի որ ռուսական հասարակությունում Հայաստանի և հայ ժողովրդի նկատմամբ վերաբերմունքը ավանդաբար շատ լավն է։ Կարծում եմ՝ պատգամավորներն իրավունք ունեն հնչեցնելու այն գնահատականները, որոնք անհրաժեշտ են համարում։ Ես էլ տվյալ դեպքում արտահայտում եմ իմ կարծիքը», – 24news-ի փոխանցմամբ, ասել է դեսպանը:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կոռեկտության կոչ էր արել Հայաստանի տարածքում հեռարձակվող ռուսական լրատվամիջոցներին, իսկ իշխող «Իմ քայլը« խմբակցության պատգամավորը բարձրացրել էր հակահայկական շեշտադրումներով աչքի ընկած հեռուստաընկերությունների հեռարձակումը ՀՀ տարածքում արգելելու հարցը:

23 Апрель 2019 - 13:22 AMT
Посол РФ в Ереване Сергей Копыркин не согласился со сделанным в парламенте Армении заявлением об антиармянской риторике на российских телеканалах.
Ранее депутат от правящего блока «Мой шаг» Нарине Тухикян заявила, что некоторые передачи российских телеканалов содержат антиармянский контент. Она поинтересовалась, возможно ли ограничение вещания тех или иных программ. Председатель Национальной комиссии по телевидению и радио (НКТР) Тигран Акопян ответил ей, что Ереван ограничений вводить не будет.
«Я не могу сказать, что слежу за всеми передачами российских телеканалов, но я не думаю, что можно вести речь об антиармянской риторике. Могут высказываться какие-то мнения, оценки, которые являются мнениями тех людей, которые из высказывают. Но что касается в целом освещения армянской тематики в российских СМИ, я думаю, что антиармянской ее никак нельзя назвать», – сказал Копыркин журналистам, пишет РИА Новости.
По его словам, это не соответствовало бы ожиданиям российских телезрителей, «поскольку отношения к армянам в российском обществе традиционно хорошее, доброе».