Կանադայի վարչապետ Ջասթին Տրյուդոն ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
Նա նշել է, որ Հայոց ցեղասպանությունը մարդկության պատմության մռայլ էջերից է, որը երբեք չպետք է մոռացվի:
«Այսօր մենք միանում ենք Կանադայի և ամբողջ աշխարհի հայությանը՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Չնայած անցել է ավելի քան մեկ դար, մարդկանց հիշատակը, որոնք անարդարացիերոն կորցրել են իրենց կյանքը և վերապրել են, մեզ հիշեցնում է, որ մենք երբեք չպետք է ատելությանն ու բռնությանն արձագանքենք անտարբերությամբ», – ասել է Տրյուդոն:
Կանադայի վարչապետը շեշտել է, որ երկրի կառավարությունը նույնպես իր հարգանքի տուրքն է մատուցում զոհերի հիշատակին և վերահաստատում է իր պատրաստակամությունը՝ պայքարելու այնպիսի աշխարհի համար, որտեղ ոչ ոք չի հալածվի՝ անկախ իր կրոնական և էթնիկ պատկանելությունից:

Премьер-министр Канады Джастин Трюдо выступил с заявлением в связи с 104-й годовщиной Геноцида армян. Об этом сообщается на официальном сайте премьера.
«Мы присоединяемся к армянским общинам Канады и всего мира, чтобы почтить память жертв Геноцида армян.Это событие является темной главой в истории человечества, которая никогда не должна быть забыта. Хотя с тех пор прошло более века, память о тех, кто несправедливо погиб и пострадал во время Геноцида, напоминает нам о том, что мы никогда не должны безразлично реагировать на ненависть или насилие», – отметил премьер.
Трюдо подчеркнул, что правительство Канады также воздает должное жертвам этой трагедии и подтверждает свою приверженность стремлению к миру, в котором никто, независимо от вероисповедания или этнического происхождения, не боится дискриминации или преследований.