Առաջին բազմաֆունկցիոնալ Սու-30ՍՄ կործանիչները Հայաստանում կլինեն արդեն 2020-ի սկզբին: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը Մոսկվայում, որտեղ գտնվում է աշխատանքային այցով:
«Առաջին փուլում 4 ինքնաթիռ է լինելու: Առաքումը նախատեսված է 2019-ի վերջում, 2020-ի սկզբին: Հետագայում կշարունակենք աշխատել այդ ուղղությամբ»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ ռուսական կործանիչների համար առաջին դրամական փոխանցումներն արվել են, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Տոնոյանը նաև հավելել է, որ Հայաստանը ռուսական սպառազինության գնման հետ կապված ծրագրեր ունի: «Շատ լավ ենք զինվելու ու վերազինվելու: Գնվելու է ռուսական արտադրության սպառազինություն»,-ասել է նախարարը:
Աշխատանքային այցով Մոսկվայում գտնվող ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանըապրիլի 23-ի երեկոյան հանդիպել է«Ռոսօբորոնէքսպորտ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ալեքսանդր Միխեևի հետ։ Կողմերը մի շարք նոր պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել համագործակցության շրջանակներն ընդլայնելու և շարունակականությունն ապահովելու ուղղությամբ:

Первые многофункциональные истребители Су-30СМ будут поставлены в Армению к началу 2020 года. Существуют дальнейшие планы покупки данных самолетов, сообщил журналистам министр обороны республики Давид Тоноян в кулуарах VIII Московской конференции по международной безопасности.
«На первом этапе будет четыре самолета. Поставки предусматриваются к концу года – началу 2020 года. Дальше будем работать в этом направлении», – сказал он, добавив, что уже переведены первые денежные транши за российские истребители, пишет ТАСС.
Тоноян также отметил, что у Армении есть планы по дальнейшей закупке российского вооружения. «Вооружаться и перевооружаться будем очень усиленно. Закупки будут вестись российского вооружения», – отметил министр.
В феврале армянская сторона заявила, что закупила у российской стороны четыре многофункциональных истребителя Су-30СМ.
Су-30СМ (серийный, модернизированный) – двухместный сверхманевренный истребитель поколения 4++. Оснащен двумя двухконтурными форсированными турбореактивными двигателями с управляемым вектором тяги АЛ-31ФП.