25 Ապրիլ 2019 - 08:19 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Նեզավիսիմայա գազետային» տված հարցազրույցում անդրադարձել է հայ-ամերիկյան հարաբերություններին՝ Սիրիա ՀՀ մարդասիրական առաքելություն ուղղարկելուց հետո:
Պատասխանելով այդ կապակցությամբ ԱՄՆ կողմից քննադատության մասին հարցին՝ Փաշինյանն ասել է, որ «նաև հակառակը կա»:
«Հայաստանի որևէ կառավարություն ԱՄՆ-ին այնպես չի քննադատել, ինչպես ես: Մեզ համար գլխավորը մեր անկախությունն ու ինքնիշխանությունը պահպանելն է: Իհարկե, Հայաստանը չի կարող գոյություն ունենալ տարածաշրջանային և միջազգային հարաբերություններից կտրված:Մենք միշտ բաց ենք քննարկումների համար, նույնիսկ Սիրիա հումանիտար առաքելություն ուղարկելու հարցում», – ասել է ՀՀ վարչապետը:
Նա հիշեցրել է, որ ապրիլի 24-ին նշվել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման հերթական տարելիցը, և եթե հայ սակրավորները Սիրիայում մի փոքր տարածք ականազերծեն այն երեխաների համար, որոնց նախնիները գեթ մեկ հայի կյանք են փրկել, ապա առաքելությունն արդարացված է: «Եթե հայ բժիշկները փրկեն թեկուզ մեկ սիրիացու, որի նախնիները փրկել են մեկ հայի Ցեղասպանության ժամանակ, ապա մեր առաքելությունն արդարացված կլինի: Իսկ դա արդեն իրողություն է՝ մեր բժիշկները Սիրիայում ավելի քան 100 վիրահատություն են անցկացրել», – ասել է Փաշինյանը:

25 Апрель 2019 - 10:59 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью «Независимой газете» затронул тему армяно-американских отношений.
Отвечая на вопрос о критике Вашингтона в адрес армянского правительства, премьер отметил, что «есть и обратное».
«Ни одно правительство Армении так не критиковало США, как критикую я. Для нас самое главное – сохранить наш суверенитет и независимость. Конечно, мы не можем существовать оторванными от региональных и международных отношений и реалий. Мы всегда открыты для обсуждений, даже в вопросе отправки гуманитарной миссии в Сирию. И готовы ответить на все их вопросы. Мы считаем, что приняли правильное решение, вытекающее еще из исторического контекста. 24 апреля – очередная годовщина геноцида армян. Если армянские саперы разминируют маленькое место для игр тех детей, предки которых спасли хоть одного армянина, а в Алеппо такие люди точно есть, то наша миссия оправданна. Если армянские врачи спасут хоть одного потомка тех сирийцев, которые спасли одного армянина во время геноцида, то наша миссия оправдала себя. А это уже произошло – наши врачи в Сирии уже провели более 100 операций», – отметил Пашинян.