25 Ապրիլ 2019 - 13:35 AMT
Շոտլանդիայի կառավարությունը մտադիր է առաջիկայում օրինագիծ ներկայացնել մինչև 2021 թվականը Մեծ Բրիտանիայից անկախության նոր հանրաքվե անցկացնելու մասին: Այդ մասին հայտարարել է Շոտլանդիայի կառավարության առաջին նախարար Նիկոլա Սթերջենը՝ ելույթ ունենալով Էդինբուրգում խորհրդարանականների առջև:
Եթե Մեծ Բրիտանիան դուրս գա ԵՄ կազմից, «ընտրությունը Բրեքսիթի» և Շոտլանդիայի ապագայի՝ որպես անկախ եվրոպական ազգի» միջև պետք է արվի մինչև 2021-ի մայիսը, պարզաբանել է Սթերջենը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Նոր հանրաքվե անցկացնելու համար Շոտլանդիան պետք է ստանա Լոնդոնի համաձայնությունը, վերջինս համարում է, որ այժմ նման հարցում անցկացնելու կարիք չկա:
Առաջին հանրաքվեն տեղի է ուենցել 2014-ի սեպտեմբերի 18-ին: Այն ժամանակ մասնակիցների մոտ 55 տոկոսը կողմ արտահայտվեց Մեծ Բրիտանիայի կազմում մնալուն: 2016-ին մոտ կեսդարյա անդամակցությունից հետո ԵՄ-ից հեռանալու օգտին է քվեարկել Մեծ Բրիտանիայի ընտրողների 52%-ը, իսկ մնալու օգտին` 48%-ը: Հանրաքվեից հետո Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը հայտարարեց հրաժարականի մասին: Մեծ Բրիտանիայի ներքին գործերի նախարար Թերեզա Մեյը:
2017-ի մարտին Շոտլանդիայի խորհրդարանը քվեարկեց նոր հանրաքվեի օգտին, սակայն ավելի ուշ Սթերջենը ժամանակավորապես հրաժարվեց երկրորդ հանրաքվեից՝ հասկանալու համար, թե ինչ պայմաններով է իրականացվելու Brexit-ը:

25 Апрель 2019 - 12:19 AMT
Шотландское правительство в ближайшее время представит законопроект о проведении до 2021 года нового референдума о независимости региона от Великобритании. Об этом заявила первый министр правительства Шотландии Никола Стерджен, выступая перед депутатами парламента в Эдинбурге.
Если Великобритания выйдет из состава Евросоюза, «выбор между «Брекзитом» и будущим Шотландии как независимой европейской нации» должен быть сделан до завершения легислатурного периода регионального парламента в мае 2021 года, пояснила Стерджен, пишет Deutsche Welle.
Для проведения нового референдума о независимости Шотландии необходимо получить одобрение правительства в Лондоне, которое считает, что в настоящее время такой плебисцит проводить не стоит.
На первом референдуме по этому вопросу в 2014 году 55 процентов шотландцев проголосовали против независимости от Великобритании. В то же время, 23 июня 2016 года в ходе референдума о выходе Великобритании из Евросоюза 62 процента жителей Шотландии высказались за дальнейшее членство в ЕС. После этого Стерджен снова заговорила о возможном выходе страны из Соединенного Королевства.
В марте 2017 года парламент Шотландии поддержал проведение нового референдума о независимости от Великобритании. Однако позднее Стерджен временно отказалась от подготовки второго плебисцита, заявив, что этот вопрос необходимо решить после того, как станет понятно, на каких условиях будет проходить «Брекзит».