Պորտուգալիայի խորհրդարանն ապրիլի 26-ին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև է ընդունել, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել Մերձավոր Արևելքում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչության խորհրդական Պետո Դեմիրճյանը։
Բանաձևում նշվում է, որ 1915֊ի ապրիլի 24֊ին երիտթուրքերի հրամանով բանտարկվել, ապա սպանվել են մոտ 250 հայ մտավորական և հանրային գործիչ, արձանագրվում է, որ մինչև 1.5 մլն հայեր ցեղասպանության զոհ են դարձել։
«Օսմանյան իշխանության կողմից հայերի սիստեմատիկ բնաջնջումը պատմաբանների միջազգային հանրության կողմից համարվում է 20֊րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը»,֊ ասված է տեքստում։
Պորտուգալիայի խորհրդարանը ցավ է հայտնել հայերի ցեղասպանության զոհերի կապակցությամբ՝ նրանց հիշատակը դիտարկելով որպես ժողովուրդների հաշտեցման և մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության էական տարր։ Բանաձևում նաև նշվում է, որ թեև օսմանյան ռազմական դատարանները ցեղասպանության կազմակերպիչներին 1919-1920֊ին դատապարտել են մահապատժի, սակայն այդ դատավճիռները կյանքի չեն կոչվել։ Խորհրդարանը հայտարարում է, որ հաշվի առնելով աշխարհում ազգայնականության, քսենոֆոբիայի և անհանդուրժողականության ներկա մակարդակը, անցյալի տառապանքի հիշողությունն էական նշանակություն ունի։
Այսկերպ խորհրդարանը վերահաստատում է մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված իր հանձնառությունը և ընդգծում է ժողովուրդների, կրոնների, մշակույթների և քաղաքակրթությունների միջև երկխոսության ամրապնդման կարևորությունը։ Բանաձևում նշվում է նաև, որ նույն ցեղասպանության քաղաքականության զոհ են դարձել նաև Օսմանյան կայսրության այլ քրիստոնյա փոքրամասնությունները։

Парламент Португалии 26 апреля принял резолюцию о признании Геноцида армян в Османской империи. Об этом на своей странице в Facebook сообщил советник постоянного представительства Республики Арцах на Ближнем Востоке Пето Демирчян.
В резолюции отмечается, что 24 апреля 1915 года по приказу младотурок были арестованы, а затем убиты около 250 армянских интеллектуалов и общественных деятелей, до 1.5 миллиона армян стали жертвами геноцида.
«Систематическое истребление армян османскими властями мировым сообществом историков считается первым геноцидом ХХ века», – говорится в тексте резолюции.
Отмечается, что хоть основные организаторы Геноцида армян и были приговорены в 1919-1920 гг к смертной казни или тюремному заключению за свои преступления в военных судах Османской империи, однако эти приговоры так и не были исполнены.
Парламент отмечает, что это воспоминание является уроком для нашего времени, «учитывая нынешний уровень национализма, ксенофобии и нетерпимости во всем мире».
В резолюции также упоминается, что другие христианские меньшинства Османской империи также стали жертвами подобной политики геноцида.