Ինդոնեզիայի իշխանությունները մտածում են մայրաքաղաքը Ջակարտայից տեղափոխելու մասին: Այդ մասին հայտենլ է Reuters-ը՝ ազգային զարգացման և պլանավորման նախարար Բամբանգ Բրոջոներոյի վրա հղումով:
Մայրաքաղաքը տեղափոխելու հիմնական պատճառ է հանդիսանում այն հանգամանքը, որ ամեն տարի քաղաքը 15 սմ-ով հեղեղվում է: Այլ պատճառների թվում են գերբնակեցվածությունն ու խցանումները:
«Նախագահ Ջոկո Վիդոդոն որոշել է մայրաքաղաքը տեղափոխել Ճավա կզղու սահմաններից դուրս և դա շատ կարևոր որոշում է»,-ասել է պաշտոնյան: Նա հավելել է, որ ղեկավարությունը դեռ չի ընտրել երկրի գլխավոր քաղաքի վայրը:
Նախարարը նաև ասել է, որ գործընթացը կարող է 10 տարի տևել: Որպես օրինակ Բրոջոներոն բերել է Բրազիլիայի, Մալայզիայի և Ղազախստանի օրինակը, գրում է Lenta.ru-ն:
Ջակարտան պաշտոնապես ոչ թե քաղաք է համարվում, այլ գավառ՝ մայրաքաղաքի կարգավիճակով:
Ջակարտան առաջին անգամ հիշատակվում է Թարումա ինդոնեզական թագավորության գոյության շրջանում՝ մ.թ.ա IV դարում:

29 Апрель 2019 - 14:37 AMT
Власти Индонезии решили перенести столицу из Джакарты из-за пробок и из-за того, что город слишком быстро уходит под землю. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на министра планирования национального развития Бамбанга Броджонеро.
«Президент (Джоко Видодо) решил перенести столицу за пределы (острова) Явы (на его севере находится Джакарта — ред.), и это очень важное решение», — подчеркнул чиновник. Он также добавил, что руководство еще не выбрало новое место для главного города страны.
Министр также рассказал, что сам процесс может занять до 10 лет. В качестве примера Броджонеро привел имеющие такой опыт Бразилию, Малайзию и Казахстан, пишет Lenta.ru.
Официально Джакарта является не городом, а провинцией со статусом столицы.
Наиболее раннее упоминание Джакарты относится к периоду существования индонезийского королевства Тарумы в IV веке нашей эры.