Գաղտնազերծումներով զբաղվող WikiLeaks ինտերնետ հարթակի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժը դատապարտվել է 50 շաբաթվա բանտարկության՝ գրավով ազատվելու պայմանները խախտելու համար: Նման որոշում է կայացրել Լոնդոնի դատարանը մայիսի 1-ին, գրում է Deutsche Welle-ն:
47-ամյա ավստրալացին ձերբակալվել էր բրիտանական ոստիկանության կողմից Էկվադորի դեսպանատան մոտ ապրիլի 11-ին, երբ այդ լատինամերիկյան երկրի իշխանությունները զրկեցին նրան քաղաքական ապաստանից և ստիպեցին լքել դեսպանատան շենքը, որտեղ նա ապաստանել էր 2012-ին: Ասանժը փախել էր Էկվադորի դեսպանատուն, քանի որ ձերբակալման ենթակա էր Շվեդիայում իր դեմ բռնաբարության մեղադրանքով հարուցված գործով:
Ասանժը վախենում էր, որ իրեն ԱՄՆ կարտահանձնեն, որտեղ ուզում են դատել Իրաքում և Աֆղանստանում ԱՄՆ ռազմական գործողությունների մասին հարյուր հազարավոր գաղտնի ռազմական փաստաթղթերի հրապարակման համար: Շվեդիայի դատախազությունը 2017-ին դադարեցրել է Ասանժի հետապնդումը, սակայն ենթադրյալ զոհի փաստաբանը հայտարարել է, որ իր պաշտպանյալը միջնորդել է Ասանժի դեմ գործը վերաբացելու մասին:

1 Май 2019 - 11:54 AMT
Основатель разоблачительной интернет-платформы WikiLeaks Джулиан Ассанж приговорен к 50 неделям лишения свободы за нарушение условий освобождения под залог. Такое решение вынес суд в Лондоне 1 мая, пишет Deutsche Welle.
47-летний уроженец Австралии был задержан британской полицией у посольства Эквадора 11 апреля после того, как власти этой латиноамериканской страны лишили его политического убежища и принудили покинуть здание эквадорской дипмиссии, где он укрывался с 2012 года. Ассанж бежал в посольство Эквадора, опасаясь ареста по европейскому ордеру, выданному Швецией на основании возбужденного в этой стране дела об изнасиловании.
Джулиан Ассанж опасался, что Швеция экстрадирует его в США, где его хотят судить за публикацию сотен тысяч секретных военных документов об операциях США в Ираке и Афганистане. Адвокат Ассанжа заявил в лондонском суде, что его подзащитному пришлось скрыться от властей, поскольку он не может рассчитывать на справедливый судебный процесс в США.
Прокуратура Швеции в мае 2017 года прекратила расследование в отношении Ассанжа. Однако адвокат предполагаемой жертвы изнасилования сообщил, что его подзащитная ходатайствовала о возобновлении дела против Ассанжа.