2019-ի մեկնարկից ի վեր Վենեսուելայում հակակառավարական ցույցերի ընթացքում 57 ցուցարար է զոհվել: Այդ մասին հայտնել է Վենեսուելայի «Սոցիալական կոնֆլիկտայնության մշտադիտարկման կենտրոն» (OVCS) ոչ կառավարական կազմակերպությունը:
Ընդհանուր առմամբ 2019-ին Վենեսուելայում ավելի քան 6000 ցույց է տեղի ունեցել, ըստ փորձագետների, գրում է Deutsche Welle-ն:
Երկրի ժամանակավոր նախագահ Խուան Գուաիդոն կոչ է արել համաքաղաքացիներին զանգվածային բողոքի ակցիաների դուրս գալ նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի ռեժիմի դեմ և հասնել նրա պաշտոնանկությանն «Ազատություն» գործողության արդյունքում: Կարակասի և մյուս քաղաքների փողոցներում զանգվածային բախումներ են սկսվել ընդդիմության կողմնակիցների և Վենեսուելայի անվտանգության ուժերի միջև, որի հետևանքով, ըստ OVCS-ի, 239 մարդ է տուժել:
Մայիսի 2-ին Մադուրոն, դիմելով բանակի զինվորներին, կոչ է արել զինաթափել բոլոր «դավաճաններին ու ապստամբներին»: «Ոչ ոք չպետք է վախենա: Եկել է խաղաղության մեր իրավունքը պաշտպանելու ժամանակը»,-ասել է նա:

В ходе антиправительственных протестов в Венесуэле с начала 2019 года погибли 57 демонстрантов. Об этом сообщает венесуэльская неправительственная организация «Центр мониторинга за социальной конфликтностью» (OVCS).
В общей сложности в этом году венесуэльцы выходили на более чем 6000 демонстраций, подсчитали эксперты, пишет Deutsche Welle.
Временный президент страны Хуан Гуайдо призвал сограждан выйти на массовые протесты против режима президента Николаса Мадуро и добиться его свержения на финальном этапе операции «Свобода». На улицах Каракаса и других городов страны начались массовые столкновения сторонников оппозиции с силами безопасности Венесуэлы, в результате которых, по данным OVCS, за последние два дня пострадали 239 человек.
2 мая Мадуро, обращаясь с речью к тысячам солдат венесуэльской армии, призвал обезоружить «всех предателей и путчистов». «Никто не должен бояться. Пришло время защищать наше право на мир», – отметил Мадуро.