ԱՄՆ-ի բասկետբոլի պրոֆեսիոնալ լիգայի է (NBA) «Փորթլենդ» թիմի թուրք բասկետբոլիստ Էնե Քանթերը խստորեն քննադատել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին և այդ երկրի կառավարությունը:
Խաղից հետո Քանթերը, որը 15 միավոր էր հավաքել, վրդովվել է, որ NBA -ի թուրքալեզու աքաունթը Twitter-ում, ի տարբերություն ամերիկացի գործընկերների, հեռացրել է նրա ցուցանիշները վիճակագրությունից, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ինչ սարսափելի երկիր է Թուրքիան, որը ղեկավարում է թուրք բռնապետ Էրդողանը: Միակ թուրք խաղացողն էի այսօրվա խաղում, իսկ Twitter-ում NBA -ի պաշտոնական թուրքալեզու աքաունթը գրաքննության է ենթարկում ինձ: Նրանք չեն ցուցադրում «Փորթլենդի« խաղերը Թուրքիայում: Կառավարությունը վերահսկում է մարդկանց՝ դա խնդիր է: Ինչպե՞ս է NBA-ը նման բան թույլ տալիս»,-գրել է մարզիկը սոցցանցում:
Քանթերին Թուրքիայում մեղադրում են այդ երկրում ահաբեկչական համարվող «գյուլենական համայնքի» հետ կապեր ունենալու մեջ։ Քանթերը հայտնի է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի վարած ներքին քաղաքականության հասցեին կոշտ քննադատություններով:

Турецкий баскетболист «Портленда» Энес Кантер в жесткой форме раскритиковал президента Реджепа Тайипа Эрдогана и правительство своей страны.
После игры Кантер, набравший 15 очков и сделавший 9 подборов, возмутился, что турецкий аккаунт НБА в Twitter в отличие от американских коллег исключил его показатели из статистики, пишет РИА Новости.
«Какая ужасная страна, которой руководит турецкий диктатор Эрдоган. Единственный турецкий игрок в сегодняшнем матче, и официальный турецкоязычный аккаунт НБА в Twitter цензурирует меня. Они не показывают игры «Портленда» в Турции. Правительство контролирует людей – это проблема. Как НБА может позволять это?» – написал игрок в соцсети.