3 Մայիս 2019 - 08:04 AMT
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ վերջին շրջանում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում նկատվում է հակառակորդի գործողությունների աճ, որոնք դրսևորվում են ինչպես ինժեներա-ամրաշինական մեծածավալ աշխատանքների, այնպես էլ հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումների տեսքով:
«Հատկանշական է, որ ադրբեջանական կողմը պարբերաբար կրակային խոցման թիրախ է ընտրում ոչ միայն ՊԲ առաջնային դիրքերը, այլև մարտական հերթապահություն իրականացնող հայկական անձնակազմի թիկունքային ապահովման շարժական օբյեկտները: Մասնավորապես՝ ադրբեջանական զինուժը բոլորովին վերջերս «ՍՎԴ» տիպի դիպուկահար հրացաններից կրակ է վարել ՊԲ արևելյան (Ակնա) հատվածում տեղակայված զորամասերից մեկի հացի ավտոմեքենայի ուղղությամբ՝ վնասելով թափքը, իսկ միայն մայիսի 2-ի լույս 3-ի գիշերը բանակի հյուսիս-արևելյան (Մատաղիսի) հատվածում գտնվող մարտական դիրքերի ուղղությամբ խոշոր տրամաչափի դիպուկահար զինատեսակներից, գնդացիրներից ու ինքնաձիգներից արձակել է շուրջ 330 կրակոց», – ասված է հաղորդագրության մեջ:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ուշադրությունն է հրավիրել վերոնշյալ փաստի վերաբերյալ՝ միաժամանակ կոչ անելով ադրբեջանական կողմին ձեռնպահ մնալ իրադրությունը արհեստականորեն սրելու անհեռանկար մարտավարությունից:

ВС Азербайджана периодически в качестве целей для обстрела выбирают не только передовые позиции Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), но и мобильные объекты, обеспечивающие тыл выполняющих боевое дежурство армянских сил. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны НКР.
«В частности, совсем недавно азербайджанские ВС открыли огонь из винтовки «СВД» по хлебовозу в одной из воинских частей Армии обороны НКР, расположенной в восточном участке (Акна), повредив кузов. А только в ночь на 3 мая в районе Матагиса из крупнокалиберных снайперских винтовок, пулеметов и автоматов было осуществлено 330 выстрелов в направлении армянских позиций», – говорится в сообщении.
Отмечается, что на разных участках линии соприкосновения в последние дни наблюдается активизация противника, которая проявляется в масштабных инженерных работах и нарушениях режима прекращения огня.
Минобороны Арцаха призывает страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ обратить внимание на указанный факт, одновременно призывая азербайджанскую сторону воздержаться от незапланированной тактики, искусственно обостряющей ситуацию.
Ранее стало известно, что в результате выстрелов со стороны ВС Азербайджана в направлении армянских позиций, дислоцированных в Тавушской области Армении, огнестрельное ранение получил военнослужащий-контрактник.