Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում հումանիտար առաքելություն իրականացնող հայ մասնագետների խմբի սակրավորները փետրվարի 19-ից մինչև մայիսի 2-ը տեխնիկական հետազոտության և մաքրման աշխատանքների ժամանակ 25,290 քմ տարածք են ականազերծել:
«Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի ֆեյսբուքյան էջի փոխանցմամբ, հայտնաբերվել են հակահետևակային ականներ (ՊՄՆ-2՝ 11 հատ, ՄՕՆ-50՝ 2 հատ), հակատրանսպորտային ականներ (ՏՄ- 62՝ 9 հատ, SB – 80՝ 1 հատ), ձեռքի նռնակ (Ֆ-1՝ 3 հատ), կասետային ենթառազմամթերք՝ 1 հատ, ինքնաշեն՝ 2 հատ:
«Մարդասիրական խմբի բժիշկները թերապևտիկ և վիրաբուժական բնույթի բուժօգնություն են ցուցաբերել հարյուրավոր քաղաքացիների: Իրականացվել են նաև կլինիկական, կենսաքիմիական և լաբորատոր հետազոտություններ: Հայ մասնագետները շարունակում են հումանիտար առաքելությունը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Саперы осуществляющей гуманитарную миссию в Сирии группы армянских специалистов в период с 19 февраля по 2 мая во время проведения технических осмотров и работ по очистке разминировали 25290 квадратных метров территории. Об этом сообщает ГНКО «Центр гуманитарного разминирования и экспертизы».
В ходе работ по разминированию были обнаружены противопехотные мины, противотранспортные мины, ручные гранаты, кассетные суббоеприпасы, в том числе самодельные.
«Врачи гуманитарной группы оказали терапевтическую и хирургическую помощь сотням граждан. Были проведены также клинические, биохимические и лабораторные исследования. Армянские специалисты продолжают гуманитарную миссию», – говорится в сообщении.