Քրիստոնյաների հետապնդումներն աշխարհի որոշ տարածաշրջաններում հասնում է ցեղասպանության մակարդակի. Այդ մասին ասվում է Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարար Ջերեմի Հանթի կարգադրությամբ իրականացված հետազոտության մեջ:
Միջանկյալ զեկույցոմ, որը կազմել է եպիսկոպոս Թրուրո Ֆիլիպ Մաունթսթիվենի գլխավորած հանձնաժողովը, ասվում է, որ յուրաքանչյուր երրորդ մարդը մոլորակում կրոնական հողի վրա հետապնդման զոհ է դառնում: Նույն զեկույցում ասվում է, որ ամենահետապնդովող խումբը քրիստոնյաներն են, գրում է BBC-ին:
Ըստ Հանթի, քաղաքական կոռեկտությունն է նաև պատճառը, որ այս հարցը չեն բարձրաձայնում ԶԼՄ-ները և այն անտեսվում է: Հեղինակներն ասում են, որ քրիստոնյաները զանգվածաբար ստիպված են հեռանալ հայրենի վայրերից, որի արդյունքում քրիստոնյաները կարող են իսպառ վերանալ Մերձավոր Արևելքի շատ երկրներում:
Օրինակ, այժմ քրիստոնյաները պաղեստինցիների շրջանում ընդամենը 1,5% են կազմում: Իրաքում մինչև 2003թ. 1,5 մլն քրիստոնյա կար, իսկ այսօր ընդամենը մոտ 120, 000:
Զեկույցը հատուկ անդրադառնում է նաև Կենտրոնական Ասիային, որտեղ մասնավորապես հետխորհրդյաին երկրները դիտարկում են կրոնական կազմակերպությունները, այդ թվում քրիստոնեությունը, որպես սպառնալիք: Երբեմն որոշ եկեղեցիների գործունեությունն ուղղակի արգելվում է՝ սովորաբար, հիսնականների և Եհովայի վկաների գործունեությունը:
Հանթը կարգադրել է անցկացնել հետազոտութունը 2018-ի դեկտեմբերին, երբ մամուլում սկանդալ բարձրացավ քրիստոնյա Ասիա Բիբիի շուրջ, որին մահ էր սպառնում, թեև դատարանը նրան անմեղ էր ճանաչել իսլամը վիրավորելու մեջ:

Преследования христиан в некоторых регионах мира почти достигает уровня геноцида. Об этом говорится в исследовании, проведенном по распоряжению министра иностранных дел Великобритании Джереми Ханта.
В промежуточном докладе, составленном комиссией, которую возглавлял епископ Труро Филип Маунтстивен, говорится, что каждый третий человек на планете оказывается жертвой преследований на религиозной почве. В том же докладе утверждается, что христиане – наиболее преследуемая категория верующих, пишет BBC.
По словам министра Ханта, политкорректность отчасти повинна в том, что эта проблема не поднимается в СМИ и ей не уделяется должного внимания. Авторы доклада говорят, что христиан массово вынуждают уезжать из родных мест, в результате чего христианство может быть полностью истребелено во многих странах Ближнего Востока.
Например, говорится в докладе, на данный момент христиане составляют всего лишь 1,5% населения среди палестинцев. В Ираке до 2003 года проживали 1,5 млн христиан, а на сегодняшний день их там осталось менее 120 тысяч.
Доклад также особо отмечает ситуацию в странах Центральной Азии, в частности, на постсоветском пространстве. Правительства этих стран, говорится в докладе, унаследовали советскую практику в отношении любой религии и рассматривают религиозные организации, в том числе и христианские, как угрозу.Иногда некоторые церкви просто запрещаются – это обычно касается пятидесятников и свидетелей Иеговы.
Министр Джереми Хант распорядился провести это исследование в конце декабря 2018 года, после того, как в прессе разразился скандал вокруг судьбы пакистанской христианки Асии Биби, которой угрожали смертью, несмотря на то, что суд признал ее невиновной в оскорблении ислама.