11 Մայիս 2019 - 07:38 AMT
Բելառուսի իշխանություններն առանց դատարանի որոշման ՌԴ են արտաքսել ընդդիմադիր ինգուշ բլոգեր, «Ինգուշեթիայի ընտրությունը» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Իսմաիլ Նալգիևին: Այդ մասին հայտնել է Բելառւսի լրագրողների ասոցիացիայի կայքը:
Նալգիևին ձերբակալել են մայիսի 8-ին Մինսկի օդանավակայանում՝ երկրից մեկնելիս, և տեղափոխել են մեկուսարան: Նրան հայտնել են, որ նա գտնվում է ՌԴ կողմից որոնվող անձանց ցանկում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Բլոգերի փատաբանին, որը փորձել է կասեցնել արտաքսումը դատարանում բողոքի քննության ժամանակահատվածի համար, մայիսի 10-ի առավոտյան հայտնել են, որ որոշումը կայացված է և ոչ մի դատ էլ չի լինելու: Ըստ իրավաբանի, Նալգիևին արդեն արտաքսել են:
Բլոգերի փատաբանը Նալգիևի ձերբակալությունը կապում է Ինգուշեթիայում 3 բողոքի ակցիաների մասնակցության հետ՝ այդ մասին մայիսի 8-ին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է «Յաբլոկօ» կուսակցության ինգուշական բաժանմունքի ղեկավար Ռուսլան Մուցոլգովնան:
Խոսքը զանգվածային բողոքի ցույցերի մասին է, որոնք տեղի են ունեցել 2018-ի սեպտեմբերին, երբ Ինգուշեթիայի և Չեչնիայի ղեկավարներ Յունուս-Բեկ Եվկուրովն ու Ռամզան Կադիրովը համաձայնագիր կնքեցին սահմանի մասին: Հանրապետությունները պետք է չբնակեցված տարածքներ փոխանակեին: Ըստ համաձայնության ընդդիմախոսների, այն համարժեք չէր կողմերի համար: Բողոքներն Ինգուշեթիայում վերսկսվեցին մարտի վերջում և ոստիկանության հետ բախումների հանգեցրին Մագասում:
Ավելի վաղ Բելառուսի իշխանությունները Բաքվին էին արտահանձնել ռուսաստանցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին, որը ձերբակալվեց 2016-ի դեկտեմբերին Մինսկում Ադրբեջանի հարցումով՝ Արցախ այցելությունների համար: Հետագայում Լապշինն արտահանձնվեց Իսրայելին, որի քաղաքացի էր հանդիսանում:

11 Май 2019 - 06:53 AMT
Власти Белоруссии без судебного решения выслали в Россию оппозиционного ингушского блогера, руководителя общественной организации «Выбор Ингушетии» Исмаила Нальгиева. Об этом сообщил сайт Белорусской ассоциации журналистов (БАЖ).
Нальгиева задержали 8 мая в аэропорту Минска при выезде из страны и поместили в изолятор временного содержания. Ему сообщили, что он находится в российском списке разыскиваемых лиц, пишет Deutsche Welle.
Адвокату блогера, который пытался на время рассмотрения жалобы в суде приостановить высылку, утром 10 мая сообщили, что решение принято и никакого суда по этому поводу проводиться не будет. По данным юриста, высылка Нальгиева уже состоялась.
Адвокат блогера связывает его задержание с участием в протестах на территории Ингушетии, сообщил 8 мая глава ингушского отделения партии «Яблоко» Руслан Муцольговна своей странице в Facebook.
Речь идет о массовых протестах, которые начались в республике в сентябре 2018 года после того, как главы Ингушетии и Чечни Юнус-Бек Евкуров и Рамзан Кадыров подписали соглашение о границе. Между республиками должен быть проведен обмен нежилыми территориями. По мнению противников соглашения, оно не является равноценным для обеих сторон. Протесты в Ингушетии возобновились в конце марта и привели к стычкам с полицией в ходе митинга в Магасе.
Это не первый раз, когда власти Белоруссии экстрадируют блогера. Российско-израильский блогер Александр Лапшин был задержан в середине декабря 2016 года в Минске по запросу Азербайджана за незаконное пересечение границы. Лапшин не раз совершал визиты в Нагорный Карабах, за что еще в 2011 году был включен в «черный список» МИД Азербайджана. Гражданин РФ, Украины и Израиля Лапшин был выдан Азербайджану с согласия Верховного суда Белоруссии.