ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Պատրիկ Շենահենն առաջարկել է մինչև 120,000 զինծառայող ուղարկել Մերձավոր Արևելք, եթե Իրանը հարձակվի տարածաշրջանում ԱՄՆ ուժերի վրա կամ եթե արագացնի միջուկային զենքի ստեղծման վրա աշխատանքը: Պլանը ներկայացվել է մայիսի 9-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ռազմական գծով օգնականների հանդիպմանը, գրում է New York Times-ը Սպիտակ տան մի քանի պաշտոնյաների վրա հղումով:
Ներկայացված ծրագիրը չի ենթադրում ցամաքային ներխուժում Իրան՝ դա շատ ավելի մեծաքանակ զինվորականների ներկայություն կպահանջեր, նշել են զրուցակիցները: Այնուամենայնիվ, դա համեմատելի է ԱՄՆ զինվորների քանակի հետ, որոնք 2003-ին ներխուժեցին Իրաք: Իրանի հարցում կոշտ քաղաքականության հիմնական կողմնակից է համարվում ազգային անվտանգության գծով Թրամփի խորհրդական Ջոն Բոլթոնը, գրում է «Վեդոմոստին»:
Մեծաքանակ օդային, ցամաքային և ռազմածովային ուժերի տեղակայումը կարող է Իրանին ավելի շատ հիմքեր և թիրախներ տալ հարված հասցնելու համար, նշում է պարբերականը, որը քննարկել է այդ ծրագիրը ուժային բլոկի պաշտոնյաների հետ: Նրանցից երկուսը նշել են, որ Թրամփի հայտարարությունը Սիրիայում զորքերի կրճատման և ռազմածովային ուժերի նվազեցման մասին, կարծես, ոգեշնչել է Իրանին և փաստարկ հանդիսացել, որ Վաշինգտոնն Իրանի հետ կապված պլաններ չունի:
Դեռևս հայտնի չէ՝ զեկուցվել է արդյոք ծրագրի մասին Թրամփին: Մայիսի 13-ին նա ասել է. «Տեսնեն ինչ կլինի Իրանի հարցում: Եթե նրանք ինչ-որ քայլի դիմեն, դա շատ վատ սխալ կլինի»: Նույն օրը Իրանի օրակարգն ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկ Փոմփեոն Բրյուսելում քննարկել է եվրոպացի գործընկերների հետ:

Исполняющий обязанности министра обороны США Патрик Шэнахэн предложил отправить на Ближний Восток до 120 000 военнослужащих в случае нападения Ирана на американские силы в регионе или ускорения работы Тегерана над ядерным оружием. Презентация плана состоялась 9 мая на встрече главных военных помощников президента США Дональда Трампа. Об этом пишет The New York Times со ссылкой на нескольких чиновников Белого дома.
Представленный план не предполагает наземного вторжения в Иран, это потребовало бы гораздо более масштабного участия военных, отмечают собеседники издания. Тем не менее это сравнимо с численностью американских солдат, участвовавших во вторжении в Ирак в 2003 году. Главным сторонником жесткой линии в отношении Ирана называется советник Трампа по нацбезопасности Джон Болтон, пишут «Ведомости».
Развертывание столь мощных воздушных, сухопутных и военно-морских сил может дать Ирану больше оснований и целей для нанесения удара, отмечает издание, обсудившее новые планы со знакомыми с их содержанием чиновниками силового блока. При этом двое из них отметили, что заявленное Трампом в конце 2018 года сокращение американских войск в Сирии и военно-морского присутствия в регионе, похоже, ободрили власти Ирана и стали аргументом в пользу того, что у Вашингтона нет планов борьбы с Тегераном.
Доложено ли о плане Трампу, не известно. 13 мая, отвечая на вопрос о заинтересованности США в смене режима в Тегеране, Трамп заявил: «Посмотрим, что будет с Ираном. Если они что-нибудь сделают, это будет очень плохой ошибкой». В тот же день иранскую повестку обсуждал с европейскими коллегами в Брюсселе госсекретарь США Майк Помпео.