Ավստրիայի երկպալատանի խորհրդարանը մայիսի 15-ին, պահպանողական Ավստրիայի ժողովրդական կուսակցության և ծայրահեղ աջակողմյան Ավստրիայի ազատության կուսակցության աջակցությամբ, հավանություն է տվել տարրական դպրոցում կանացի գլխաշոր կրելու արգելքին:
«Արգելվում է «գաղափարական կամ կրոնական նկատառումներով թելադրված և գլուխը ծածկող հագուստ կրելը»,-ասվում է օրենսդիրի որոշման մեջ, գրում է Deutsche Welle-ն:
Նորամուծությունը, սակայն, չի տարածվում հրեական կիպայի վրա, քանի որ, ինչպես ասվում է փաստաթղթում, այն ամբոջությամբ կամ մեծամասամբ չի ծածկում մազերը:
Խախտման համար նախատեսվում է 440 եվրո տուգանք: Ավստրիայի իշխանությունների համաձայն, օրենքը հնարավոր է բողոքարկել միայն Սահմանադրական դատարանում:
Վարչապետ Սեբաստիան Կուրցի գլխավորած կառավարությունը 3 անգամ որոշումը ներկայացրել էր խորհրդարանի քննարկմանը: 2017-ին Ավստրիայում արգելվեց դեմքը ծածկող հագուստ կրելը:

Двухпалатный парламент Австрии 15 мая при поддержке консервативной Австрийской народной партии и праворадикальной Австрийской партии свободы одобрил запрет на ношение мусульманского головного платка в начальных школах.
Запрещено «ношение одежды, продиктованной идеологическими или религиозными соображениями и предполагающей покрытие головы», отмечается в постановлении законодательного органа, пишет Deutsche Welle.
Действие нововведения, однако, не распространяется на кипу – еврейский головной убор. Это связано с тем, что он не закрывает волосы полностью или большую их часть, говорится в документе.
За нарушение предполагается штраф в 440 евро. Власти Австрии исходят из того, что обжаловать закон можно будет в Конституционном суде.
Правительство во главе с премьером с Себастьяном Курцем трижды выносило постановление на парламентское рассмотрение.