Հայաստանի և Ղազախստանի միջև գործակցությունը կարող է ավելի հեռուն գնալ: Այդ մասին հայտարարել է աշխատանքային այցով Ղազախստանի Հանրապետությունում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սագսյանը Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ հանդիպմանը:
Նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Սարգսյանին՝ իր հրավերն ընդունելու և տնտեսական 12-րդ ամենամյա ֆորումին մասնակցելու համար, որն այս տարի անցկացվում է «Ոգեշնչող աճ. մարդիկ, քաղաքներ, տնտեսություններ» խորագրի ներքո:
«Ձեր մասնակցությունը, անկասկած, ավելի նշանակալի կդարձնի տնտեսական համաժողովը: Մեր երկրներն ունեն բարեկամական և գործընկերային փոխհարաբերություններ, և այդ համագործակցության ակունքներում մեր առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևն է: Նա մշտապես մեծ ուշադրություն էր դարձնում Հայաստանի հետ փոխգործակցության զարգացմանը, և այսօր կարող ենք վստահորեն ասել, որ մեր երկրների միջև հարաբերությունները շատ լավ հիմքերի վրա են: Մենք սերտորեն համագործակցում ենք նաև տարածաշրջանային և միջազգային այնպիսի կազմակերպությունների շրջանակում, ինչպիսիք են ՄԱԿ-ը և ՀԱՊԿ-ն»,-նշել է Ղազախստանի նախագահը:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել ֆորումին մասնակցելու հրավերի համար և նշել, որ ուրախ է գտնվել բարեկամ Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում, որն արդեն կրում է առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի անունը, ով նշանակալի ավանդ ունի ինչպես իր երկրի, այնպես էլ հայ-ղազախական հարաբերությունների զարգացման գործում:
«Մեր երկու ժողովուրդները շփվում են դարեր ի վեր: Մեր պետությունների միջև հարաբերությունները պատմականորեն խորն արմատներ ունեն, և բարեկամության ու համագործակցության վառ օրինակ են: Մենք 21-րդ դարում ենք, որն էականորեն տարբերվելու է 20-րդ դարից: Եվ այս համատեքստում կարծում եմ, որ Հայաստանի ու Ղազախստանի միջև գործակցությունը կարող է ավելի հեռուն գնալ թե՛ տնտեսության ոլորտում՝ ներառելով նոր տեխնոլոգիաները, թե՛ մշակույթի ոլորտում»,-ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Հայաստանի և Ղազախստանի նախագահներն անդրադարձել են երկու երկրների միջև ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ՝ Եվրասիական տնտեսական միության և ՀԱՊԿ շրջանակներում համագործակցության հարցերին: Կարևորվել է առևտրատնտեսական, մշակութային և հումանիտար ոլորտներում գործակցության խորացումը։
Նախագահներն առանձնահատուկ ընդգծել են Ղազախստանի հայ համայնքի դերը՝ երկու երկրների միջև պատմականորեն ձևավորված բարեկամական հարաբերությունների պահպանման ու զարգացման տեսանկյունից: Նախագահ Տոկաևը ջերմությամբ է խոսել հայ համայնքի մասին՝ նշելով, որ նրանք Ղազախստանի արժանի քաղաքացիներ են և իրենց ներդրումն ունեն երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացման գործում:

16 Май 2019 - 09:38 AMT
Находящийся с рабочим визитом в Казахстане президент Республики Армения Армен Саркисян встретился с президентом Касымом-Жомартом Токаевым. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Токаев выразил благодарность Саркисяну за принятие его приглашения и участие в 12-м ежегодном экономическом форуме, который в этом году проводится под лозунгом «Вдохновляющий рост: люди, города, экономики».
«Ваше участие, несомненно, сделает экономический форум более значимым. Наши страны имеют дружественные и партнерские взаимоотношения, и у истоков этого сотрудничества стоял наш первый президент – Нурсултан Назарбаев. Он всегда уделял большое внимание развитию взаимодействия с Арменией, и сегодня мы можем с уверенностью сказать, что отношения между нашими странами находятся на очень хорошей основе. Мы тесно сотрудничаем также и в рамках таких региональных и международных организаций, как ООН и ОДКБ», – отметил президент Казахстана.
Саркисян поблагодарил за приглашение принять участие в форуме.
«Два наших народа общаются на протяжении веков. Отношения между нашими государствами имеют глубокие исторические корни и являются ярким примером дружбы и сотрудничества. Мы в 21-м веке, который существенно будет отличаться от 20-го века. И в этом контексте думаю, что сотрудничество между Арменией и Казахстаном может пойти дальше – как в сфере экономики, включая новые технологии, так и в сфере культуры», – подчеркнул Саркисян.
Президенты Армении и Казахстана коснулись как двусторонних, так и многосторонних вопросов сотрудничества между странами в рамках Евразийского экономического союза и ОДКБ. Была отмечена важность углубления сотрудничества в торгово-экономической, культурной и гуманитарной сферах.
Президенты особо подчеркнули роль армянской общины Казахстана с точки зрения сохранения и развития исторически сформировавшихся дружественных отношений между двумя странами. Токаев с теплотой говорил об армянской общине, отметив, что они достойные граждане Казахстана и вносят свой вклад в социально-экономическое развитие страны.