«Օկեան Էլզի» երաժշտական խմբի մենակատար Սվյատոսլավ Վակարչուկը հայտարարել է «Գոլոս» կուսակցություն ստեղծելու մասին: Նրա գլխավորած կուսակցությունը կմասնակցի 2019-ի հոկտեմբերին Ուկրաինայում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին:
«Մենք՝ «Գոլոս» կուսակցությունը, գնում ենք խորհրդարան ոչնչացնելու հին քաղաքականությունն ու ստեղծելու նորը»,-հայտարարել է Վակարչուկը՝ ելույթ ունենալով Կիևում, գրում է «Վեդոմոստին»:
Ըստ Վակարչուկի, Գերագույն ռադայի պատգամավորներն ուրախ են պատասխանատու լինել երկրում կատարվող փոփոխությունների համար:
Ավելի վաղ ուկրաինական «Նովոե վրեմյա» պարբերականն իր աղբյուրների վրա հղումով հայտնել էր, որ Վակարչուկը ընտրական շտաբ է ստեղծել Ուկրաինայում ընտրություններին մասնակցելու համար: Ըստ պարբերականի, նախընտրական շտաբը գլխավորելու է երկրի էկոնոմիկայի նախկին փոխնախարար Յուլիա Կլիմենկոն: Ըստ պարբերականի, ընտրություններին կմասնակցի նաև Կիևի քաղաքապետ Վիտալի Կլիչկոյի եղբայրը՝ Վլադիմիր Կլիչկոն:

16 Май 2019 - 10:16 AMT
Лидер музыкальной группы «Океан Эльзы» Святослав Вакарчук заявил о создании партии «Голос». Возглавляемая им партия примет участие в парламентских выборах на Украине в октябре этого года.
«Мы, партия «Голос», идем в парламент, чтобы уничтожить старую политику и творить новую», – заявил Вакарчук, выступая в Киеве, пишут «Ведомости».
По словам Вакарчука, депутаты Верховной рады ответственны за основные изменения, происходящие в стране.
Ранее украинское издание «Новое время» со ссылкой на источники сообщило, что Вакарчук создал штаб для участия в парламентских выборах на Украине. По данным издания, штаб возглавит бывший замминистра экономики страны Юлия Клименко. По данным «Нового времени», участвовать в выборах в Раду также будет и брат мэра Киева Виталия Кличко – Владимир Кличко.
В 2013–2014 году Вакарчук был активным участником политических протестов на майдане. Кроме того, он призывал украинцев пойти на президентские выборы в марте 2019 года, однако открыто не агитировал за какого-либо кандидата.