ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մայիսի 17-ից չեղարկել է Թուրքիայի հետ առևտրի արտոնյալ ռեժիմը՝ հանելով երկիրը զարգացող երկրների ցանկից: Այդ մասին հայտնում է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը:
Որոշումը կայացվել է՝ հաշվի առնելով Թուրքիայի տնտեսական զարգացման մակարդակը, ասվում է հաղորդագրության մեջ: Նախագահն իրազեկել էր ԱՄՆ Կոնգրեսին և Թուրքիային իր որոշման մասին մարտի 4-ին, գրում է «Վեդոմոստին»:
Միևնույն ժամանակ Թրամփը երկու անգամ նվազեցրել է Թուրքիայից պողպատի ներմուծման մաքսատուրքը՝ մինչև 25 տոկոս: Մաքսատուրքերը բարձրացվել էին մինչև 50 տոկոս 2018-ի օգոստոսին: 2018-ին ԱՄՆ-ում պողպատի ներմուծումը նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 12 տոկոսով, Թուրքիայից՝ 48 տոկոսով, նշում է Սպիտակ տունը: Այդ բարելավումների հետ կապված Թրամփը նպատակահարմար է համարել չեղարկել Թուրքիայի համար բարձր սակագները:
Մարտին ԱՄՆ իշխանությունները հայտարարեցին, որ Հնդկաստանն ու Թուրքիան կարող են դուրս բերվել զարգացող երկրնրի համար գործող Արտոնությունների ընդհանուր համակարգից, որոնվ նախատեսվում է որոշ ապրանքների անմաքս ներմուծում ԱՄՆ:

Президент США Дональд Трамп с 17 мая отменил льготный режим торговли с Турцией, исключив страну из списка развивающихся. Об этом сообщила пресс-служба Белого дома.
Это решение было принято с учетом уровня экономического развития Турции, отмечается в сообщении. Президент уведомил Конгресс США и Турцию о своем решении 4 марта, пишут «Ведомости».
В то же время Трамп вдвое снизил пошлины на импорт стали из Турции — до 25%. Они были повышены до 50% в августе 2018 года. В 2018 году импорт стали в США упал на 12% по сравнению с предыдущим годом, из Турции — на 48%, отмечает Белый дом. В связи с этими улучшениями президент посчитал целесообразным отменить повышенные тарифы для Турции.
В начале марта власти США заявляли, что Индия и Турция могут быть выведены из-под действия американской программы Общей системы преференций для развивающихся стран. Она предусматривает беспошлинный ввоз некоторых товаров в США.