20 Մայիս 2019 - 08:20 AMT
Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի շենքում տեղի է ունեցել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու երդմնակալության արարողությունը: Նա երդվել է Աստվածաշնչի վրա և ստանձնել երկրի ղեկավարի պաշտոնը:
Խորհրդարան Զելենսկին ոտքով է գնացել հարևանությամբ գտնվող Մարիինյան զբոսայգուց: Ճանապարհին նա ողջունել է կողմնակիցներին, շփվել նրանց հետ և լուսանկարվել:
Արարողությունը մեկնարկել է օտարերկրյա հյուրերի ներկայացմամբ, որոնց թվում էր նաև ՀՀ պատվիրակությունը փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ, գրում է «Վեդոմոստին»:
Դահլիճում էին նաև նախկին նախագահները՝ Լեոնիդ Կրավչուկը, Լեոնիդ Կուչման, Վիկտոր Յուշչենկոն, Պյոտր Պորոշենկոն, ինչպես նաև կառավարության նախագահ Վիկտոր Գրոյսմանը: Ներկա էին նաև Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին, Էստոնիայի նախագահ Կերստի Կալյուլը, Լատվիայի նախագահ Դալյա Գրիբաուսկայտեն:
Զելենսկին հաղթել է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում՝ հավաքելով քվեների 73,22 տոկոսը: Նրա հիմնական մրցակից Պյոտր Պորոշենկոն ստացել է ձայների 24,45 տոկոսը:

В здании Верховной рады прошла церемония инаугурации избранного украинского президента Владимира Зеленского. Он принес присягу на тексте Библии и вступил в должность главы государства.
В парламент Зеленский пришел пешком из рядом расположенного Мариинского парка. По пути он приветствовал сторонников, общался с ними и фотографировался. Церемония началась с перечисления иностранных гостей, в числе которых присутствовала делегация Армении во главе с вице-премьером Тиграном Авиняном, пишут «Ведомости».
В зале находились предыдущие украинские президенты — Леонид Кравчук, Леонид Кучма, Виктор Ющенко, Петр Порошенко, а также председатель правительства Виктор Гройсман. Среди лидеров других стран присутствовали, в частности, президент Грузии Саломе Зурабишвили, президент Эстонии Керсти Кальюл, президент Латвии Даля Грибаускайте.
Зеленский выиграл президентские выборы на Украине по итогам второго тура 21 апреля. Он набрал 73,22% голосов, его соперник – действующий президент Петр Порошенко – получил 24,45% голосов.