Ավստրալացի աջակողմյան ծայրահեղական Բրենտոն Տարանտին, որը սպանություններ է կատարել նորզելանդական Քրայսչերչ քաղաքի մզկիթներում, պաշտոնապես ահաբեկչության մեղադրանք է ներկայացվել: Այդ մասին մայիսի 21-ին հայտնել են նորզելանդական ոստիկանության ներկայացուցիչները:
Նրանք նաև ասել են, որ իրազեկել են զոհվածների ընտանիքներին և տուժածներին լրացուցիչ մեղադրանքների մասին, գրում է Deutsche Welle-ն:
Բացի այդ, 28-ամյա Տարանտը նաև պատասխանելու է 51 մարդու սպանության և ևս 40-ի դեմ մահափորձի համար: Այժմ փորձագետները ստուգում են՝ արդյոք ավստրալացին հոգեպես առողջ է և կարող է արդյոք կանգնել դատարնի առջև: Հաջորդ դատական նիստը նշանակված է հունիսի 14-ին:
2019-ի մարտի 15-ին Տարանտը հարձակվել է 2 մզկիթի վրա Քրայսչերչում՝ կրակ բացելով այնտեղ հավաքված հավատացյալների վրա: Նա ուղիղ հեռարձակում էր իր գրոհը համացանցում:

Австралийскому правому экстремисту Брентону Тарранту, совершившему убийства в мечетях новозеландского города Крайстчёрч, официально предъявили обвинения в терроризме. Об этом 21 мая сообщили представители новозеландской полиции.
Они также рассказали, что уведомили семьи погибших и выживших о дополнительных обвинениях, пишет Deutsche Welle.
Помимо этого, 28-летний Таррант также будет отвечать за убийство 51 человека и покушения на жизнь еще 40 человек. В настоящий момент эксперты проверяют, является ли австралиец психически здоровым и может ли он в этой связи предстать перед судом. Следующее судебное заседание назначено на 14 июня.
15 марта 2019 года Таррант совершил нападения на две мечети в Крайстчёрче, открыв огонь по собравшимся там верующим. Преступник вел прямую трансляцию нападения в интернете.