23 Մայիս 2019 - 07:09 AMT
Amnesty Int. Բաքվին չի կարելի թույլ տալ սպորտի միջոցով «լվանալ» իր սարսափելի վարկանիշը մարդու իրավունքների ոլորտում
Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունը հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով ՈւԵՖԱ Եվրոպայի լիգայի եզրափակիչ խաղը Բաքվում անցկացնելու որոշմանն ու Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանի շուրջ ստեղծված իրավիճակին:
Կազմակերպության բրիտանական գրասենյակի տնօրեն Քեյթ Ալլենի հայտարարության մեջ ասվում է, որ Amnesty International-ը ճնշում կգործադրի ՈւԵՖԱ-ի վրա և համարում է, որ Ադրբեջանին չի կարելի թույլ տալ «սպորտի միջոցով լվանալ իր սարսափելի վարկանիշը մարդու իրավունքների ոլորտում»:
«Ադրբեջանը մարդու իրավունքների սարսափելի խախտումների աքցանների մեջ է, որտեղ անողոք հետապնդման են ենթարկվում լրագրողները, բլոգերներն ու իրավապաշտպանները: Անարդար դատավարություններն ու զրպարտչական արշավները սովորական երևույթ են այդ երկրում»,-նշել է Ալլենը, հայտնում է Rusarminfo-ն: Ըստ նրա, Ադրբեջանի իշխանությունները շատ հաճախ սպորտային իրադարձություններն օգտագործում են աղաղակող իրավախախտումներից միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղելու համար, որի վառ օրինակը ԵԼ եզրափակչում «Արսենալ»-«Չելսի» հանդիպումն է և հայ ֆուտբոլիստ Հենրիխ Մխիթարյանի հետ կապված իրավիճակը:
Իրավապաշտպան կազմակերպությունը կարծում է, որ ֆուտբոլի երկրպագուները, ՈւԵՖԱ աշխատակիցներն ու ամբողջ ֆուտբոլային աշխարհը պետք է նպաստեն Ադրբեջանում այլախոհների հետապնդման դադարեցմանը, որոնք գործող նախագահ Իլհամ Ալիևի ռեպրեսիվ քաղաքականության զոհերն են:
Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Լեյլա Աբդուլլաևան հայտնել էր, թե Հայաստանի հավաքականի և Լոնդոնի «Արսենալի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը կարող է մասնակցել Բաքվում կայանալիք Եվրոպայի լիգայի եզրափակիչ խաղին, չնայած ՀՀ և Ադրբեջանի միջև լարվածությանը:

Правозащитная организация Amnesty International распространила заявление по поводу проведения в столице Азербайджана финала Лиги Европы УЕФА по футболу.
В заявлении директора британского офиса организации Кейт Аллен говорится, что Amnesty International усиливает давление на УЕФА и считает, что Азербайджану нельзя позволять «с помощью спорта отмывать свою ужасную репутацию в области прав человека».
«Азербайджан находится в тисках ужасных нарушений прав человека, когда безжалостно подвергаются нападкам журналисты, блогеры и правозащитники. Несправедливые судебные процессы и клеветнические кампании остаются обычным явлением в стране»,- отметила Аллен, пишет Rusarminfo.
По ее словам, власти Баку слишком часто используют спортивные события с целью отвлечь внимание международного сообщества от вопиющих правонарушений, ярким примером этого является матч между командами «Арсенал» и «Челси» в финале Лиги Европы, а также ситуация с армянским футболистом Генрихом Мхитаряном.
Правозащитная организация считает, что болельщики футбола, сотрудники УЕФА и весь футбольный мир должны содействовать прекращению в Азербайджане преследования инакомыслящих людей, которые стали жертвами репрессивной политики действующего президента Ильхама Алиева.
21 мая стало известно, что полузащитник сборной Армении и лондонского «Арсенала» Генрих Мхитарян принял решение не участвовать в финале Лиги Европы, который запланирован в Баку 29 мая. Официальный Баку в свою очередь отказал в предоставлении виз болельщикам из разных стран мира армянского происхождения.