27 Մայիս 2019 - 08:55 AMT
Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստյան Կուրցին կարող են անվստահություն հայտնել: Այդ մասին հայտնել է Ավստրիայի խորհրդարանի ստորին պալատի նախագահ Վոլֆգանգ Սոբոտկան: Դա կարող է տեղի ունենալ մայիսի 27-ին՝ խորհրդարանի արտահերթ նիստում:
Այդ նիստի գումարումը Ավստրիայում կառավարական ճգնաժամի հետևանք է: Պատճառը գերմանական Spiegel և Süddeutsche Zeitzung պարբերականների հրապարակումն է, որտեղ Ավստրիայի նախկին փոխկանցլեր Հայնց Քրիստիան Շտրախեն դիմում է ոմն ենթադրյալ հարուստ ռուսաստանցի մի կնոջ, որն առաջարկում է գումար և աջակցություն ընտրություններում փոխադարձ ծառայությունների դիմաց: Տեսանյութը հրապարակվել է մայիսի 17-ին, իսկ նկարահանվել է 2017-ի հուլիսին Իբիցայում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Սկանդալից հետո Ավստրիայի ժողովրդական կուսակցության ղեկավար Սեբաստյան Կուրցը խզեց կոալիցիոն համաձայնագիրն աջ պոպուլիստական Ավստրիայի ազատության կուսակցության հետ՝ մեղադրելով Ավստրիայի հեղինակությունը խարխլելու մեջ և կոչ արեց նոր ընտրություններ անցկացնել: Կուսակցության անդամ նախարարները հեռացել են պաշտոններից, նրացն փոխարինել են Կուրցի կուսակիցները:
Ավստրիայի նախագահ Վան դեր Բելեն Կուրցի հետ բանակցություններից հետո հանդես է եկել սեպտեմբերին արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու օգտին: Ըստ էքզիփոլերի, Եվրախորհրդարանի ընտրություններում Ավստրիայի ժողովրդական կուսակցությունն առաջին տեղում է և հավաքել է ընտրողների քվեների 34,5 տոկոսը: Երկրորդ տեղում Ավստրիայի ժողովրդավարական կուսակցությունն է, իսկ Ավստրիայի ազատության կուսակցությունը 3-րդն է 17,5 տոկոսով:

Канцлеру Австрии Себастьяну Курцу могут объявить вотум недоверия. Об этом сообщил председатель нижней палаты австрийского парламента Вольфганг Соботка. Вотум недоверия может быть вынесен 27 мая на экстренном заседании парламента.
Созыв этого заседания стал результатом правительственного кризиса в Австрии. Его спровоцировала публикация видеозаписи немецкими изданиями Spiegel и Süddeutsche Zeitzung, на которой бывший вице-премьер Австрии Хайнц-Кристиан Штрахе общается с некой предполагаемой богатой россиянкой, которая предлагает деньги и поддержку на выборах в обмен на ответные услуги. Видео опубликовано 17 мая, а снято в июле 2017 года на Ибице, пишет Deutsche Welle.
После скандала глава Австрийской народной партии (АНП) Себастьян Курц разорвал коалиционное соглашение с правопопулистской Австрийской партией свободы (АПС), обвинил ее в подрыве репутации Австрии и призвал провести досрочные выборы. Министры от АПС покинули свои посты, их заменили представители АНП.
Президент Австрии Александер Ван дер Беллен после переговоров с Курцем выступил за проведение досрочных выборов в сентябре. По данным экзитполов, на выборах в Европарламент АНП заняла первое место и набрала 34,5 процентов голосов. На втором месте Социал-демократическая партия Австрии, АПС – лишь на третьем месте с 17,5 процента голосов.