30 May 2019 - 07:31 AMT
Իսրայելի Քնեսեթը քվեարկել է ինքնալուծարման օգտին: Կողմ է քվեարկել 120 պատգամավորներից 70-ը, դեմ՝ 45-ը: Մինչ այդ խորհրդարանը ևս 2 նիստ կգումարի: Իսրայելի պատմության մեջ առաջին կրկնական խորհրդարանական ընտրությունները կայանալու են սեպտեմբերի 17-ին, գրում է Lenta.ru-ն The Jerusalem Post-ի վրա հղումով:
Ըստ պարբերականի, Քնեսթեը կինքնալուծարվի, քանի որ երկրի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն չի կարողացել իշխող կոալիցիա և նախարարների կաբինետ ձևավորել:
Արտահերթ ընտրությունների արդյունքում, որոնք կայացել են 2019-ի ապրիլին, Նեթանյահուն պետք է նոր կոալիցիա ձևավորեր 42 օրում: Ժամկետը սպառվել է մայիսի 29-ի կեսգիշերին: Վարչապետին չի հաջողվել պայմանավորվել օրտդոքսալ «Յահադութ հա Տորա» դաշինքի և ռուսալեզու իսրայելցիների «Մեր տունն Իսրայելն է» կուսակցության հետ, որը գլխավորում է Ավիգդոր Լիբերմանը:
Կուսակցությունները տարաձայնություններ ունեն բանակ զանգվածային զորակոչի հարցում, այդ թվում ծայրահեղ կրոնամոլ երիտասարդների: Լիբերմանը պնդում է, որ փաստաթուղթն ընդունվի այնպես, ինչպես նախնական հաստատել է նախորդ գումարման խորհրդարանը: Կրոնական ուղղվածության կուսակցությունները պնդում են, որ փոփոխություններ կատարվեն և հրաժարվում են հակառակ դեպքում կոալիցիայի մաս կազմել:
2018-ի դեկտեմբերին Քնեսեթն արդեն մեկ անգամ ինքնալուծարման մասին որոշում կայացրել էր: Այն ժամանակ ևս առիթ հանդիսացան տարաձայնությունները համընդհանուր զինվորական զորակոչի մասին:

Кнессет (парламент Израиля) проголосовал за самороспуск.
Роспуск парламента поддержали 74 депутата из 120, против проголосовали 45 депутатов. Перед закрытием парламент проведет еще два заседания. Первые в истории Израиля повторные парламентские выборы назначены на 17 сентября, пишет Lenta.ru со ссылкой на The Jerusalem Post.
Как сообщает издание, Кнессет самораспустился, поскольку премьер-министр страны Биньямин Нетаньяху не смог сформировать правящую коалицию и кабинет министров.
По итогам досрочных выборов, прошедших в апреле 2019 года, Нетаньяху должен был сформировать новую коалицию в течение 42 дней. Этот срок истек в полночь 29 мая. Премьер-министру не удалось договориться с ортодоксальным блоком «Яхадут ха-Тора» и партией русскоязычных израильтян «Наш дом — Израиль» во главе с экс-министром обороны Авигдором Либерманом.
Партии конфликтуют из-за законопроекта о массовом призыве в армию, в том числе ультрарелигиозной молодежи. Либерман настаивает, чтобы документ был принят без изменений в том виде, в котором его предварительно утвердил парламент предыдущего созыва. Религиозные партии настаивают на внесении изменений и отказываются входить в коалицию, если законопроект останется прежним.
В декабре 2018 года Кнессет уже принимал решение о самороспуске и досрочных парламентских выборах. Тогда поводом также послужили разногласия из-за закона о всеобщей воинской обязанности и введения призыва для ультраортодоксальных евреев харедим.