3 June 2019 - 08:34 AMT
Ամերիկյան Boeing ընկերությունը խոտանված մասեր է հայտնաբերել 737 MAX և 737 NG ավելի քան 300 ինքնաթիռում: Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ Քաղավիացիայի դաշնային վարչության (FFA) կայքում:
«Boeing-ը տեղեկացրել է FFA-ին, որ 737 MAX և 737 NG ինքնաթիռների որոշ մասեր կարող են ոչ պատշաճ կերպով պատրաստված լինել և չհամապատասխանել նորմատիվ պահանջներին իրենց ամրությամբ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է «Դոժդը»:
Ինչպես ցույց է տվել Boeing-ի և FAA համատեղ հետաքննությունը, ընդհանուր առմամբ արտադրվել է դեֆեկտ ունեցող 148 մաս, որոնք պատրաստել է կապալառու ընկերությունը: Դա կարող էր առնչվել 737 NG 32 ինքնաթիռի և 737 MAX 33 ինքնաթիռի ԱՄՆ-ում: Աշխարհում նման ինքնաթիռների քանակը մոտ 300 է համարվում:
FAA-ում նշել են, որ խնդրահարույց մասերը կարող են ժամանակից շուտ դուրս գալ շարքից, կարող են ճագեր առաջանալ սխալ արտադրական պրոցեսի ընթացքում: Դա չի հանգեցնի ինքնաթիռի կորստին, սակայն ռիսկ կա, որ «սխալ մասի հետևանքով ինքնաթիռը կարոդղ է թռիչքի ժամանակ վնասվել»:
2018-ի հոկտեմբերին Boeing 737 MAX-ը վթարի ենթարկվեց Ինդոնեզիայում՝ 189 մարդ զոհվեց: Մարտին Եթովպիայում նույն մոդելի ինքնաթիռի աղետի հետևանքով 157 մարդ մահացավ, որից հետո այդ մոդելի ինքնաթիռի թռիչքները կասեցվեցին:

3 Июнь 2019 - 06:58 AMT
Американская компания Boeing обнаружила бракованные детали в более 300 самолетах 737 MAX и 737 NG. Об этом сообщается на сайте Федерального управления гражданской авиации США (FAA).
«Boeing проинформировала FAA, что некоторые направляющие планки предкрылков самолетов 737 MAX и 737 NG могут быть изготовлены ненадлежащим образом и могут не соответствовать нормативным требованиям по прочности и износоустойчивости», — говорится в сообщении, пишет «Дождь».
Как показало совместное расследование Boeing и FAA, всего было произведено 148 дефектных деталей, которые изготовила компания-подрядчик. Это могло коснуться 32 самолетов 737 NG и 33 самолетов 737 MAX в США. Наличие бракованных деталей подозревают в более 300 самолетах Boeing по всему миру.
В FAA отметили, что поврежденные детали могут быть подвержены преждевременному выходу из строя, на них также могут появиться трещины в результате неправильного производственного процесса. Это не приведет к потере самолета, но сохраняется риск, что «неисправная деталь может привести к повреждению самолета во время полета».
В октябре 2018 года Boeing 737 MAX потерпел крушение в Индонезии, в результате погибли 189 человек. В марте в Эфиопии разбился самолет той же модели, погибли 157 человек. После этого полеты Boeing 737 MAX были приостановлены.