3 Հունիս 2019 - 09:50 AMT
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը Ռումինիա այցի շրջանակում կաթոլիկ եկեղեցու անունից ներողություն է խնդրել գնչուներից բազմամյա խտրականության համար:
Ռումինական Բլաժում գնչուների հետ հանդիպմանը նա ներողություն է խնդրել «պատմության այն ժամանակների համար, երբ կաթոլիկները խտրականության, դաժան վերաբերմունքի են արժանացրել կամ խեթ են նայել գնչուների վրա», գրում է BBC-ին:
Այժմ գնչուները (ռոմա) առավելապես բնակվում են Հարավային և Կենտրոնական Եվրոպայում: Ռումինիայում նրանք բնակչության մոտ 10 տոկոսն են կազմում: Գնչուները բողոքում են, որ իրենց համար դժվար է աշխատանք գտնել խտրականության պատճառով և շատերն աղքատության մեջ են ապրում:
«Ես ներողություն եմ խնդրում՝ հանուն Եկեղեցու և Տիրոջ, ներողություն եմ խնդրում: Անտարբերությունը նախապաշարմունք է ստեղծում և սնուցում ցասումն ու վիրավորանքը: Որքան հաճախ ենք դատում կողմնակալ, խոցող խոսքերով ու հայացքներով, որոնք ատելություն ու պառակտում են սերմանում»,-ասել է Ֆրանցիսկոսը:
Եվրամիությունը գնչուներին պաշտոնապես համարում է Եվրոպայի խոշորոագույն ազգային փոքրամասնություն: Նացիստական Գերմանիան հետապնդում էր գնչուներին, և ըստ պատմաբանների, հարյուր հազարավոր մարդիկ սպանվել են: Գնչուները բողոքում են Եվրոպայում խտրականությունից՝ բնակության վայր ու աշխատանք որոնելիս:

Папа Римский Франциск в ходе визита в Румынию попросил от имени католической церкви прощения у цыган за многовековую дискриминацию.
На встрече с представителями цыганского сообщества в румынском городе Блаж в последний день своего визита в страну понтифик попросил прощения за «все те времена в истории, когда мы подвергали вас дискриминации, жестокому обращению или смотрели на вас искоса», пишет BBC.
В настоящее время цыгане (или рома) живут преимущественно в Южной и Центральной Европе. В Румынии они составляют около 10% от общей численности населения. Цыгане жалуются, что им трудно получить работу из-за дискриминации, и многие живут в бедности.
«Я прошу прощения – во имя Церкви и Господа – прошу прощения у вас, – сказал папа Франциск. – Безразличие порождает предрассудки и питает гнев и обиду. Как часто мы судим опрометчиво, со словами, которые уязвляют, со взглядами, которые сеют ненависть и раздор!».
Большинство цыган живет в Южной и Центральной Европе, хотя часть эмигрировала в США и Бразилию. Европейский союз официально считает цыган крупнейшим этническим меньшинством в Европе. Нацистская Германия преследовала цыган, и, по оценкам историков, сотни тысяч человек были убиты. Цыгане жалуются на дискриминацию при поисках жилья и работы по всей Европе.