ՀՀ-ն և Կիպրոսը միավորված են քաղաքակրթական ամուր կապերով, որոնց հիմքում երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունն է: Այդ մասին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է Կիպրոսում՝ Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դեմետրիս Սիլուրիսի հետ հանդիպմանը:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել երկկողմ հարաբերություններում առկա դրական դինամիկան` ընդգծելով, որ պարբերաբար տեղի ունեցող փոխայցելությունները և հանդիպումները նոր լիցք են հաղորդում հայ-կիպրական բազմաոլորտ համագործակցությանը և քաղաքական օրակարգի խթանմանը:
«Մեր պարտավորությունն է գործնական քայլեր ձեռնարկել մեր երկու երկրների միջև առկա հարաբերություններն առավել զարգացնելու և նշանակալիորեն առավել բարձր մակարդակի հասցնելու ուղղությամբ», – նշել է ԱԳ նախարար Մնացականյանը:
Որպես համագործակցության կարևոր ուղղություններ զրուցակիցներն ի թիվս այլոց առանձնացրել են զբոսաշրջության, բարձր տեխնոլոգիաների, ստեղծագործ կրթության, էներգետիկ անվտանգության ոլորտները, որտեղ առկա են համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ՝ եռակողմ՝ Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս ձևաչափում:
Ընդգծելով Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ համագործակցության խորհրդարանական հարթակի ձևավորման կարևորությունը՝ կողմերը հույս են հայտնել, որ այն կարող է անհրաժեշտ շրջանակ ապահովել գործնական համագործակցության արդյունավետ զարգացման համար: Այս առնչությամբ զրուցակիցները գոհունակությամբ նշել են միջազգային տարբեր կազմակերպությունների շրջանակներում ձևավորված սերտ համագործակցությունը, մասնավորապես ցեղասպանության կանխարգելման օրակարգի առաջմղման շուրջ գործադրվող համատեղ ջանքերը:
Անդրադարձ կատարելով ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին՝ Զոհրաբ Մնացականյանն առանձնահատուկ ընդգծել է Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը և կարևորեց այդ համաձայնագրի շրջանակներում Կիպրոսի հետ համագործակցության հնարավորությունները:
Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը և Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դեմետրիս Սիլուրիսը մտքեր են փոխանակել միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք հրատապ հարցերի շուրջ:

В рамках рабочего визита на Кипр министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян встретился с председателем Палаты представителей Кипра Деметрисом Силурисом. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Собеседники высоко оценили позитивную динамику в двусторонних отношениях, подчеркнув, что регулярные взаимные визиты и встречи придают новый импульс многостороннему армяно-кипрскому сотрудничеству и стимулированию политической повестки.
«Нас объединяют крепкие цивилизационные связи, в основе которых – вековая дружба наших народов. Наша обязанность – предпринять действенные шаги для еще большего развития отношений между двумя нашими странами и доведения их до значительно более высокого уровня», – отметил Мнацаканян.
В качестве важных направлений сотрудничества собеседники, в числе прочих, выделили сферы туризма, высоких технологий, творческого образования, энергетической безопасности, в которых имеются перспективы расширения сотрудничества – как в двустороннем, так и в трехстороннем формате Армения – Греция – Кипр.
Подчеркнув важность формирования парламентской платформы трехстороннего сотрудничества Армения – Греция – Кипр, стороны выразили надежду, что она может обеспечить необходимые рамки для эффективного развития практического сотрудничества. В связи с этим собеседники с удовлетворением отметили тесное сотрудничество, сформировавшееся в рамках различных международных организаций, в частности совместные усилия по продвижению повестки предупреждения преступления геноцида.
Касаясь отношений Армения – ЕС, Мнацаканян особо подчеркнул Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве и отметил важность возможностей сотрудничества с Кипром в рамках этого соглашения.