5 Հունիս 2019 - 11:05 AMT
ՌԴ մերձմոսկովյան Պուտիլկովո գյուղում նախկին հատուկջոկատային Նիկիտա Բելյանկինի սպանության գործով հայեր ենձերբակալվել: Նրանցից 3-ի անունը հայտնի է՝ ՀՀ քաղաքացի, 1992թ. ծնված, «Բիր Հաուսի» բարմեն Նարեկ Ստեփանյանը, 1978թ. ծնված տնտեսագետ Սուրեն Մարկոսյանը Մոսկվայից և 1977թ. ծնված գործազուրկ Սերգեյ Խոջաևը, գրում է «Մոսկովսկի կոմսոմոլեցը»:
Նրանց դեմ քրգործեր են հարուցված ՌԴ ՔՕ «Սպանություն» և «Առողջությանը ծանր վնաս հասցնելը» հոդվածներով: Ինչպես ասել են ՌԴ Քննչական կոմիտեում, քննիչները պարզել են, թե ով է մահացու հարվածը հասցրել Բելյանկինին, նա ձերբակալված է, գրում է Lenta.ru-ն:
Մահացու հարվածը հասցնողին սպանության մեղադրանք է ներկայացվել, դատարան միջնորդություն է ներկայացվել նրա կալանավորման մասին: ՔԿ-ում նշել են, որ ձերբակալվել է ծեծկռտուքի ևս մեկ մասնակից:
Ըստ ՔԿ պաշտոնական տվյալների, այժմ ընդհանուր առմամբ հատուկջոկատայինի սպանության գործով 4 մարդ է ձերբակալվել: Հունիսի 4-ին հայտնի էր 2 ձերբակալության մասին՝ 1977 և 1982թթ. ծնված տղամարդկանց: Ծեծկռտուքին առնչություն ունեցող 17 մարդ հետախուզվում է:

5 Июнь 2019 - 10:20 AMT
Стали известны имена троих задержанных по подозрению в убийстве экс-сотрудника ГРУ Никиты Белянкина в подмосковном Путилкове.
Это бармен «Бир Хауса», гражданин Армении Нарек Степанян 1992 г.р., экономист из Москвы Сурен Маркосян 1978 г.р. и неработающий Сергей Ходжаев 1977 г.р., пишет «МК».
В отношении них возбуждены уголовные дела по статья УК РФ «Убийство» и «Причинение тяжкого вреда здоровью».
Как сообщили в Следственном комитете России, следователи установили и задержали подозреваемого, нанесшего смертельный удар ножом Белянкину, пишет Lenta.ru.
Фигуранту уголовного дела предъявлено обвинение в убийстве. В суд направлено ходатайство о его аресте. В СКР уточнили, что задержан еще один участник конфликта.
По официальным данным СКР, в настоящий момент всего по делу об убийстве спецназовца задержаны четыре человека. 4 июня сообщалось о задержании двух мужчин 1977 и 1982 годов рождения. Еще 17 человек, причастных к массовой драке, в которой был убит Белянкин, объявлены в федеральный розыск.
24-летнего ветерана боевых действий Никиту Белянкина убили 1 июня в массовой драке у паба в деревне Путилково Красногорского района Московской области. Бывший спецназовец заступился за двоих мужчин, которых избивала толпа, и получил удар ножом в грудь.