5 Հունիս 2019 - 12:54 AMT
Մարդկային քաղաքակրթությունն իր ժամանակակից տեսքով վերջին տասնամյակներն է ապրում: Այդ մասին ասվում է Ավստրալիայի Կլիմայի վերականգնման Breakthrough ազգային կենտրոնի Մելբուրնում հրապարակված զեկույցում:
Կլիմայական փոփոխությունները մեծածավալ աղետների կհանգեցնեն՝ կառավարությունների անգործության ֆոնին, ինչը կվերաճի սոցիալական և տնտեսական ճգնաժամի, գրում է Ferra.ru-ն:
2030-ին ջերմոցային գազերի գլոբալ արտանետումներն առավելագույն մեծությունների կհասնեն, քանի որ չեն ձեռնարկվում և մոտ ապագայում չեն ձեռնարկվելու հանածո վառելիքի այրման մակարդակի նվազեցման ուղղությամբ: Եթե կանխատեսումն իրականություն դառնա, ապա 2050-ին Երկիր մոլորակի միջին ջերմաստիճանը 3 աստիճանով կբարձրանա նախաինդուստրիալ ցուցանիշների համեմատ, իսկ 2100-ին՝ 5 աստիճանով:
Մինչդեռ 4 աստիճանով բարձրացումն արդեն իսկ անհամատեղելի է գլոբալ հանրության գոյություն ունեցող հանրույթի հետ և կփլուզի էկոհամակարգերի մեծ մասը: 2 աստիճանի դեպքում արդեն կսկսվի վերաբնակեցում հարավային լայնություններից և «էկոփախստականների» քանակը կգերազանցի 1 միլիարդը:

Человеческая цивилизация в своем современном виде существует последние десятилетия. Об этом говорится в докладе аналитиков национального австралийского центра по восстановлению климата Breakthrough в Мельбурне.
К масштабным бедствиям приведут изменение климата на фоне бездействия правительств, что выльется в социальный и экономический кризис, пишет Ferra.ru.
В 2030 году глобальные выбросы парниковых газов достигнут максимальных значений, поскольку не предпринимаются и в ближайшее время предприниматься не будут эффективные шаги по снижению уровня сжигания ископаемого топлива. Если прогноз сбудется, то к 2050 году средняя температура на Земле повысится на три градуса по сравнению с доиндустриальными значениями, а к 2100 году — на пять градусов.
При этом потепление на четыре градуса уже несовместимо с существующей организацией глобального сообщества и разрушит большинство экосистем. При двух градусах уже начнется массовое переселение из южных широт и количество «экологических беженцев» превысит миллиард.