ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարծում է, որ ԱՄՆ և ՌԴ հարաբերությունները վատթարացել են 2016-ին ԱՄՆ նախագահի ընտրություններին Մոսկվայի միջամտության վերաբերյալ ԱՄՆ հատուկ դատախազ Ռոբերտ Մյուլլերի հետաքննության պատճառով: Այդ մասին նա ասել է Fox News-ին տված հարցազրույցում:
«Կարծում եմ, մենք կարող ենք շատ լավ հարաբերություններ ունենալ ՌԴ հետ: Դրանք փչացան կեղծ վհուկների որսի պատճառով: Ես կարող եմ լավ հարաբերություններ ունենալ Ռուսաստանի հետ»,-ասել է նա, հայտնում է «Վեդոմոստին»:
Ապրիլի 18-ին ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը հրապարակել է Մյուլլերի ամփոփիչ զեկույցը, որի վրա ՌԴ գծով հատուկ դատախազն աշխատում էր 2017-ից: Մյուլլերը չի կարողացել ՌԴ հետ Թրամփի դավադրության փաստեր գտնել: Մյուլերը հայտարարել է, որ «նախագահը չի կարող մեղադրվել դաշնային հանցագործություններ կատարելու մեջ, քանի դեռ պաշտոնավարում է: Դա կհակասեր սահմանադրությանը: Մեկնաբանելով այդ հայտարարությունը՝ Թրամփն ասել էր, որ պաշտոնաթող հատուկ դատախզը «հիմարի դերում է հայտնվել»:
Թրամփը նաև մեկնաբանել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի այն հայտարությունը, որ նա Թրամփի համար ոչ թե իմփիչմենթ կցանկանար, այլ բանտում տեսնելու հնարավորություն: Փելոսիի խոսքերը Թրամփն անվանել է «սարսափելի, զազրելի, չարանենգ հայտարարություն», իսկ նրան՝ «սարսափելի մարդ» և «նյարդային Փելոսի»:

Отношения между США и Россией испортились из-за расследования спецпрокурора Роберта Мюллера о вмешательстве Москвы в выборы американского президента в 2016 году, считает президент США Дональд Трамп. Об этом он сообщил в интервью телеканалу Fox News.
«Думаю, у нас могут быть хорошие отношения с Россией. Они были испорчены фальшивой охотой на ведьм. У меня могут быть хорошие отношения с Россией», – заявил он, пишут «Ведомости».
18 апреля минюст США обнародовал итоговый доклад Мюллера, над которым спецпрокурор по России работал с 2017 года. Из документа следует, что Мюллер не смог обнаружить фактов сговора Трампа с Россией. Мюллер заявил, что «президент не может быть обвинен в совершении федеральных преступлений, пока он находится в своей должности. Это противоречило бы конституции». Комментируя это заявление, Трамп отметил, что ушедший в отставку спецпрокурор «выставил себя дураком».
Трамп также прокомментировал заявление спикера палаты представителей конгресса США Нэнси Пелоси, которая ранее заявила о том, что она хотела бы для Трампа не импичмента, а возможности увидеть его в тюрьме. Так Пелоси отреагировала на предложение председателя юридического комитета палаты Джеррольда Надлера начать процедуру импичмента, сообщало накануне издание Politico. Слова Пелоси Трамп назвал «ужасным, отвратительным, злобным заявлением», а ее саму – «ужасным человеком» и «нервной Нэнси».
Ранее Трамп называл выводы, сделанные в ходе расследования Мюллера, полным оправданием. «Доказательств было недостаточно, следовательно, в нашей стране человек невиновен. Дело закрыто!» – писал он в своем Twitter.