Անդամակցումը ՆԱՏՕ-ին ու ԵՄ-ին վրաց ժողովրդի քաղաքակրթական ընտրությունն է՝ ժողովուրդն արժանի է դրան: Այդ մասին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն Սան Ֆրանցիսկոյում ընթացող հասարակական համաժողովում:
«Մեր բնակչության 80%-ից ավելին կողմ է անդամակցությանը ԵՄ-ին և ՆԱՏՕ-ին: Դա քաղաքական ղեկավարության որոշումը չէ, նախաձեռնությունը բխում է ժողովրդից, ուստի ես միշտ ընդգծում եմ, որ անդամակցությունը Եվրամիությանն ու ՆԱՏՕ-ին վրաց ժողովրդի քաղաքակրթական ընտրությունն է: Վրաստանն արժանի է դրան»,-ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Վարչապետը նշել է նաև, որ հասկանում է, որ անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին չի կատարվի մեկ օրում, այն կախված է աշխարհաքաղաքական ենթատեքստից:
Վրաստանի վարչապետը հունիսի 5-ից գտնվում է ԱՄՆ-ում: Գլխավոր նպատակն է ծանոթացնել խոշոր ամերիկյան կորպորացիաների ղեկավարներին Վրաստանի ներդրումային մթնոլորտին: Նա ԱՄՆ-ում կլինի մինչև հունիսի 14-ը: Նա նաև պաշտոնական բանակցություններ կունենա Վաշինգտոնում ԱՄՆ օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների հետ:
Վրաստանը փորձում է ՆԱՏՕ-ի անդամ դառնալ դեռևս 1990-ականներից: 2008-ին Բուխարեստում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում հայտարարվեց, որ Վրաստանն ու Ուկրաինան անպայման կդառնան դաշինքի անդամ:

Членство Грузии в НАТО и ЕС является цивилизационным выбором грузинского народа, который заслуживает этого. Об этом 7 июня заявил премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе, выступая на общественном форуме в Сан-Франциско.
«Более 80% нашего населения поддерживает идею членства в Евросоюзе и НАТО. Это не является решением, принятым политическим руководством, инициатива идет от народа, и поэтому я всегда подчеркиваю, что членство в Евросоюзе и НАТО является цивилизационным выбором моего народа. Грузия этого заслуживает», – отметил премьер, пишет ТАСС.
Премьер также отметил, что понимает, что вступление Грузии в НАТО не произойдет за один день, оно зависит от геополитического контекста.
Глава грузинского правительства находится в США с 5 июня. Главной целью визита премьера в США является ознакомление руководителей крупнейших американских корпораций с инвестиционным климатом Грузии. Он уже встретился в Сан-Франциско с одним из основателей крупной американо-израильской компании, работающей в сфере современных технологий. Бахтадзе пробудет в США до 14 июня. За это время у него также запланированы официальные переговоры в Вашингтоне с представителями законодательной и исполнительной властей США.
Грузия пытается стать членом НАТО и сближается с ЕС с 1990-х годов. В 2008 году на саммите НАТО в Бухаресте было объявлено, что Грузия и Украина обязательно станут членами альянса.