11 Հունիս 2019 - 09:22 AMT
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի, ինչպես նաև պահպանողական կուսակցության առաջնորդի, պաշտոնին 10 քաղաքական գործիչ է հավակնում: Այդ մասին հայտարարել է թորիների խորհրդարանական խմբակցության 1922 կոմիտեի ներկայացուիչ Շերիլ Գիլանը:
Ըստ նրա, հավակնորդների կարճ ցուցակում են Լոնդոնի նախկին քաղաքապետ Բորիս Ջոնսոնը, բնական ռեսուրսների նախարար Մայքլ Գոուվը, ԱԳ նախարար Ջերեմի Հանթը, միջազգային զարգացման նախարար Ռորի Սթյուարտը, ներքին գործերի նախարար Սաջիդ Ջավիդը և առողջապահության նախարար Մեթյու Հենքոկը, գրում է «Վեդոմոստին» BBC-ի վրա հղումով:
Թեկնածուների ցուցակում են նաև համայնքների պլատի նախկին առաջնորդ Անդրեա Լինդսոմը, Brexit-ի հարցերով նախկին նախարար Դոմինիկ Ռահաբը, աշխատանքի և կենսաթոշակների գծով նախարար Էսթեր Մաքվին և ֆինանսների նախարարության նախկին ներկայացուցիչ Մարկ Հարփերը:
Հանթը, Ռահաբը, Հենքոկն ու Գոուվն արդեն սկսել են ընտրարշավը՝ չսպասելով թեկնածուների վերջնական ցուցակի հրապարակմանը: Գլխավոր ֆավորիտն է համարվում Ջոնսոնը, գրում է Reuters-ը: Ըստ գործակալության, Ջոնսոնն առաջատար է ըստ բուքմեյքերնրի, ինչպես նաև, ըստ հարցումների, նա նախընտրելի գործիչ է 160,000 կուսակիցների շրջանում:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը տեղեկացրել է պահպանողական կուսակցությանն իր հրաժարականի մասին հունիսի 7-ին: Նա ասել է, որ արել է այն ամենն, ինչ հնարավոր էր Brexit-ի համար, սակայն չի կարողացել հասնել ԵՄ-ից դուրս գալուն ավելի վաղ հավանություն ստացած պայմաններով:

11 Июнь 2019 - 08:44 AMT
Десять британских политиков включились в борьбу за пост лидера консервативной партии Великобритании и пост премьер-министра страны. Об этом заявила представитель Комитета 1922 парламентской фракции тори Шерил Гиллан.
По ее словам, в шорт-лист кандидатов вошли бывший мэр Лондона Борис Джонсон, министр природных ресурсов Майкл Гоув, глава МИД Джереми Хант, министр международного развития Рори Стюарт, министр внутренних дел Саджид Джавид и министр здравоохранения Мэттью Хэнкок, пишут «Ведомости» со ссылкой на BBC.
Также в список кандидатов попали бывший лидер палаты общин Андреа Лидсом, экс-министр по вопросам Brexit Доминик Рааб, бывший министр труда и пенсий Эстер Макви и экс-представитель минфина при палате общин Марк Харпер.
Хант, Рааб, Хэнкок и Гоув уже начали свои избирательные кампании, не дожидаясь официального объявления итогового списка кандидатов. Главным фаворитом гонки является Джонсон, пишет Reuters. По данным агентства, Джонсон лидирует у букмекеров, а также, согласно опросам, является самым популярным политиком среди 160 000 членов партии.
Премьер Великобритании Тереза Мэй уведомила консервативную партию о своей отставке 7 июня. О предстоящем уходе Мэй объявила 24 мая. Она сказала, что сделала все возможное для Brexit, но не смогла добиться выхода страны из ЕС на ранее одобренных условиях.