11 Հունիս 2019 - 11:54 AMT
Թուրքիայի իշխանությունները վրդովմունք են հայտնել Ռեյկյավիկի միջազգային օդանավակայանում իսլանդացի սահմանապահների կողմից Թուրքիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի անդամների հանդեպ անհարգալից մոտեցման կապակցությամբ:
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն իսլանդացի սահմանապահների և մաքսատան աշխատակիցների վարվելակերպն անհամատեղելի է համարել դիվանագիտական և հումանիտար տեսակետից և գրել է Twitter-ում, որ Թուրքիան միջոցներ կձեռնարկի:
Թուրքիայի հավաքականին 3 ժամ սպասեցրել են մաքսատանը՝ մի քանի անգամ ստուգելով յուրաքանչյուր ֆուտբոլիստի ուղեբեռը, գրում է BBC-ին:
Հետո, երբ թիմը վերջապես անցել է մաքսային զննությունը, նրանց շրջապատել են լրագրողները, որոնցից մեկը ֆուտբոլիստներին բարձախոսի փոխարեն զուգարանակոնքի լվացման համար նախատեսված խոզանակն էր պարզում: Անկարան արդեն պաշտոնական բողոք է հղել Իսլանդիայի իշխանություններին: Իսլանդիան դեռևս չի մեկնաբանել միջադեպը:
Թուրքիայի հավաքականը Իսլանդիա է ժամանել հունիսի 9-ին: Հունիսի 11-ին տեղի կունենա ԵԱ-2020-ի Իսլանդիա-Թուրքիա ընտրական խաղը:
Հունիսի 8-ին Թուրքիայի և Ֆրանսիայի ֆուտբոլի հավաքականների հանդիպումից հետո էլ ավելի սրվեցին առանց այդ էլ բավականին բարդ դիվանագիտական հարաբերությունները: Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը հայտարարեց, որ լսել է, ինչպես էին թուրք ֆուտբոլիստները սուլում Ֆրանսիայի օրհներգի կատարման ժամանակ և անթույլատրելի համարել դա: Փարիզը, սակայն, մտադիր չէ բարդացնել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ: Նախագահ Մակրոնը համարվում է ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության գլխավոր հակառակորդներից մեկը:

Власти Турции выразили возмущение по поводу того, как исландские пограничники обошлись с ее национальной сборной по футболу в международном аэропорту Рейкьявика.
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу назвал поведение исландских пограничников и сотрудников таможни неприемлемым с дипломатической и гуманитарной точки зрения и написал в Twitter, что Турция примет необходимые меры.
Турецкую сборную продержали три часа на таможне, проверяя багаж каждого футболиста по нескольку раз, пишет BBC.
Затем, когда команда наконец прошла таможенный досмотр, футболистов окружили журналисты, один из которых совал в лицо игрокам щетку для мытья туалета вместо микрофона. Анкара уже направила властям Исландии официальный протест. Исландские власти пока никак не комментируют этот инцидент.
Турецкая сборная прибыла в Исландию 9 июня. 11 июня состоится отборочный матч между Исландией и Турцией для чемпионата Европы по футболу 2020 года.
После матча между Турцией и Францией 8 июня обострились и без того непростые дипломатические отношения двух стран. Президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что слышал свист турецких фанатов во время исполнения французского гимна, и назвал это недопустимым.
10 июня глава французской футбольной ассоциации Ноэль Ле Граэ назвал эпизод со свистом досадным, но отметил, что не стал бы называть это инцидентом. Его ответ означает, что Париж все-таки не намерен осложнять отношения с Турцией. Президент Макрон считается одним из главных противников членства Турции в ЕС. Переговоры с Анкарой по поводу вхождения в состав блока в данный момент приостановлены.