12 Հունիս 2019 - 09:25 AMT
Արցախի պաշտպանության նախարարությունը հերքել է ադրբեջանական կողմի հերթական ապատեղեկատվությունը և կոչ արել ձեռնպահ մնալ սադրիչ գործողություններից:
Նշվում է, որ հունիսի 12-ին ադրբեջանական մի շարք լրատվամիջոցներ, հենվելով իրենց պաշտպանական գերատեսչության մամլո ծառայության կողմից տրամադրված հաղորդագրության վրա, տեղեկություն են տարածել, թե իբր հայկական ստորաբաժանումները շփման գծի տարբեր ուղղություններում խախտելով հրադադարի պահպանման ռեժիմը, բացի տարատեսակ հրաձգային զինատեսակներից, կիրառել են նաև 60 մմ-ոց ականանետեր (8 արկ):
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը ոչ միայն հերքում է տարածված այս ապատեղեկությունը, այլև իրազեկում է, որ հունիսի 11-ի օրվա ընթացքում և 12-ի գիշերը ադրբեջանական կողմն է հակամարտ զորքերի շփման գծի մի շարք հատվածներում գործողության մեջ է դրել ինչպես տարբեր տրամաչափի հեռահար և դիպուկահար զինատեսակներ, այնպես էլ ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետեր (5 նռնակ): Նշվում է, որ անհրաժեշտության դեպքում նախարարությունն ասվածը կարող է հիմնավորել համապատասխան տեսագրություններով:
Բացի դրանից առաջնային գծի ողջ երկայնքով նկատվում է ադրբեջանական անօթաչու թռչող սարքերի և ռազմական ավիացիայի ուսումնական թռիչքների աճ, որոնք հաճախ խախտում են սահմանված թռիչքային գոտին:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ ադրբեջանական օդուժի թռիչքները գտնվում են ՊԲ հակաօդային պաշտպանության միջոցների խիստ վերահսկողության տակ, իսկ դիրքապահ ստորաբաժանումները լիարժեքորեն տիրապետում են առաջնային գծում տիրող օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանը:
ԱՀ պաշտպանության նախարարությունը կոչ է անում ադրբեջանական կողմին ձեռնպահ մնալ իրավիճակն արհեստականորեն սրելու սադրիչ գործողություններից և անվերապահորեն կատարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ հրադադարի պահպանման շուրջ ձեքբերված պայմանավորվածությունը: Հակառակ դեպքում իրավիճակի սրման և դրանից բխող հետևանքների ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է պաշտոնական Բաքվի վրա, հայտնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:

12 июня ряд азербайджанских СМИ, ссылаясь на сообщение, опубликованном министерством обороны Азербайджана, опубликовали заявление о том, что якобы армянские подразделения нарушили режим прекращения огня в разных направлениях линии соприкосновения карабахских и азербайджанских ВС, применяя различные виды огнестрельного оружия а также 60-мм миномет (8 снарядов). Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
Министерство обороны Арцаха не только опровергает эту дезинформацию, но и сообщает, что 11 июня и в ночь на 12 июня ВС Азербайджана на различных участках линии соприкосновения применили дальнобойное и снайперское оружие различного калибра, а также гранатометы типа АГС-17 (5 гранат). В министерстве обороны Арцаха заявили, что при необходимости могут предоставить соответствующую видеозапись.
Кроме того, по всей протяженности передовой наблюдается рост учебных полетов азербайджанских беспилотников и военной авиации, которые часто нарушают установленную летную зону.
Минобороны Республики Арцах заявляет, что полеты азербайджанских ВВС находятся под строгим контролем средств ПВО Армии обороны Арцаха, а несущие дежурство на боевых позициях подразделения полноценно владеют оперативно-тактической обстановкой на передовой.
«Минобороны Республики Арцах призывает азербайджанскую сторону воздерживаться от провокационных действий по искусственному обострению ситуации и безоговорочно выполнять договоренности вокруг соблюдения режима перемирия, достигнутые при посредничестве сопредседателей МГ ОБСЕ. В противном случае вся ответственность за обострение ситуации и вытекающие отсюда последствия ляжет на официальный Баку», – говорится в заявлении.