14 Հունիս 2019 - 09:12 AMT
Ռուսաստանցիների 22 %-ը բարեկամ երկիր է համարում Հայաստանը՝ ՀՀ-ն ընդգրկվել է ՌԴ դաշնակից, բարեկամ երկրների 5-յակում: Այդ են վկայում «Լևադա կենտրոնի» սոցհարցման արդյունքները:
ՀՀ-ից բացի, որը 4-րդ տեղում է, ՌԴ բարեկամ երկրների առաջին 5-յակում են Բելառուսը (62%), Չինաստանը (42%), Ղազախստանը (38%): ՌԴ-ում բարեկամ ընկալվող երկրների հնգյակը եզրափակում է Ադրբեջանը 16%-ով,գրում է «Վեդոմոստին»:
2018-ին ՀՀ-ն բարեկամ երկիր էր համարում ռուսաստանցիների 11 տոկոսը: ԱՊՀ մյուս երկրների դրական ընկալումը ՌԴ-ում մեկ տարում ևս աճել է՝ Բեալռուսինը 49%-ից մինչև 62%, Ղազախստանինը՝ 32-ից մինչև 38%, Ադրբեջանինը՝ 8-ից 16%:
Ռուսաստանի համար թշնամի երկրների ցանկը գլխավորում է ԱՄՆ-ն, որին հաջորդում են Ուկրաինան, Մեծ Բրիտանիան, Լատվիան և Լիտվան:
«Վերաբերմունքն ԱՊՀ երկրներին առաջին հերթին բացատրվում է նրանով, որ թշնամանքի բացակայությունը, այդ թվում ԶԼՄ-ներում, արդեն դիտարկվում է որպես բարեկամություն: Ասնեք, բանակցությունները ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ տպավորություն են ստեղծում, որ Հայաստանը բարեկմական երկիր է»,-ասել է «Լևադա կենտրոնի» տնօրեն Լև Գուդկովը:
Ըստ քաղաքագետ Ալեքսեյ Մակարկինի, այն մասին, որ Լուկաշենկոյի դեմ երբեմն քարոզարշավ է գնում, կամ որ Փաշինյանը եկել է իշխանության Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխության արդյունքում, գիտի ռուսաստանցիների միայն մի քանի տոկոսը: «Մյուսները տեսնում են, որ այդ երկրները չեն անդամակցում ՆԱՏՕ-ին, հեռուստատեսությամբ այդ երկրները չեն քննադատվում, իսկ նրբությունները շարքային մարդկանց չեն հետաքրքրում: Ուստի ցանկություն է առաջանում ավելի քիչ թշնամիներ որոնել և ավելի շատ զբաղվել ներքին գործերով՝ դաշնակիցներով շրջապատված»,-ասել է նա:

22% россиян считают Армению дружественной страной, следует из данных «Левада-центра».
За год, число россиян, считающих Армению другом, увеличилось с 11%. Доля респондентов, считающих дружественной Белоруссию, за год выросла с 49 до 62% (максимум за время исследований), Казахстан – с 32 до 38%, Азербайджан – с 8 до 16%, пишут «Ведомости».
Второе место среди союзников удерживает Китай (42% против 40% в 2018 году). В то же время Сирию и Индию упоминают в этом качестве по 14% опрошенных вместо соответственно 21 и 19% год назад.
Первая тройка самых враждебно настроенных к России стран за год не изменилась – США, Украина и Великобритания. Но доля тех, кто считает врагами США и Украину, резко снизилась – с 78 до 67% и с 49 до 40% соответственно.
«Отношение к странам СНГ в первую очередь объясняется тем, что отсутствие враждебности, в том числе и в СМИ, уже рассматривается как дружба. И переговоры с тем же (премьером РА) Николом Пашиняном создают иллюзию, что Армения – дружественная страна», – отметил директор «Левада-центра» Лев Гудков.
Политолог Алексей Макаркин считает, что улучшение отношения к странам СНГ можно объяснить тем, что, когда людям становится неинтересна геополитика, им хочется дружить со странами из понятного и проверенного круга.
«О том, что иногда проходят кампании против Лукашенко или что в Армении Пашинян пришел к власти в ходе революции, знает несколько процентов россиян. Остальные видят, что эти страны не вступают в НАТО, по телевидению их не критикуют, а нюансами обычный человек не интересуется. Поэтому есть желание меньше искать врагов и больше заниматься внутренними делами в окружении своих союзников», – отметил политолог.