ԱՄՆ ներգաղթի և մաքսային ոստիկանությունը հաջորդ շաբաթվանից մինչև հունիսի ավարտը կսկսի միլիոնավոր ապօրինի ներգաղթյալների արտաքսել: Այդ մասին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է հունիսի 18-ին Twitter-ի իր էջում:
«Հաջորդ շաբաթ ԱՄՆ ներգաղթի և մաքսային ոստիկանությունը կսկսի միլիոնավոր ապօրինի ներգաղթյալների արտաքսումը, որոնք ապօրինաբար են մուտք գործել ԱՄՆ»,-գրել է Թրամփը: «Նրանք նույնքան արագ կարտաքսվեն, որքան մուտք են գործել»,-հավելել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Թրամփը նաև ասել է, որ Գվատեմալան պատրաստ է համաձայնագիր ստորագրել երրորդ երկրների քաղաքացիների համար ապաստանի մասին, որով նախատեսվում է, որ միգրանտներն ապաստան կստանան առաջին մուտքի երկրում:
Նախագահը ողջունել է Մեքսիկայի իշխանությունների կողմից ներգաղթի օրենքների խստացումը: Թրամփը հերթական անգամ կոչ է արել ԱՄՆ Կոնգրեսի դեմոկրատներին քվեարկել ներգաղթի բարեփոխման համար: «Եթե դա տեղի ունենա, ճգնաժամը շուտով կավարտվի»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ Մեքսիակյի ներքին գործերի փոխնախարար Ալեխանդրո Էնսինասը հայտարարել էր, որ մոտ 50,000 ներգաղթյալ, որոնք մտադիր են ապաստան ստանալ ԱՄՆ-ում, կարող են Մեքսիկա ուղարկվել հաջորդ մի քանի ամսում: Օտարերկրացիները Մեքսիկայում կմնան, քանի դեռ ԱՄՆ իշխանությունները կզննեն նրանց փաստաթղթերը: Ըստ հունիսի 7-ին Վաշինգտոնում կնքված համաձայնագրի, Մեքսիկան միջոցներ կձեռնարկի կասեցնելու համար ապօրինի միգրացիան ԱՄՆ:

18 Июнь 2019 - 06:43 AMT
Иммиграционная и таможенная полиция США начнет депортировать миллионы нелегальных иммигрантов на следующей неделе, до конца июня. Об этом президент США Дональд Трамп сообщил 18 июня на своей странице в Twitter.
«На следующей неделе иммиграционная и таможенная полиция США начнет процесс депортации миллионов нелегальных иностранцев, которые незаконно проникли в Соединенные Штаты», – написал Трамп. «Они будут высланы так же быстро, как и пришли», – добавил он, пишет ТАСС.
Трамп также сообщил о готовности Гватемалы подписать соглашение об убежище для граждан третьих стран. Это соглашение предусматривает получение убежища мигрантами в стране их первого въезда.
Глава Белого дома приветствовал ужесточение иммиграционных законов властями Мексики, действия которых в этой сфере он недавно критиковал. Американский лидер в очередной раз призвал демократов в Конгрессе США проголосовать за иммиграционную реформу в стране. «Если это произойдет (одобрение реформы), пограничный кризис скоро завершится!» – подчеркнул глава государства.
Ранее заместитель министра внутренних дел Мексики по вопросам миграции и соблюдения прав человека Алехандро Энсинас заявил, что порядка 50 тыс. мигрантов, рассчитывающих получить убежище в США, могут быть направлены на территорию этой латиноамериканской страны в течение последующих нескольких месяцев. Иностранцы будут находиться в Мексике, пока власти США будут рассматривать их документы, согласно договоренностям, достигнутым Мехико и Вашингтоном.
В соответствии с соглашением, заключенным в Вашингтоне 7 июня, Мексика примет меры, чтобы пресечь нелегальную иммиграцию в США. Для этого власти республики разместят подразделения своей Национальной гвардии на южной границе, а также будут бороться с организациями, занимающимися торговлей людьми.