Սոցցանցերում ֆլեշմոբ է սկսվել ի աջակցություն Խաչատուրյան քույրերի՝ Մարիայի, Քրիստինայի և Անգելինայի, որոնք մեղադրվում են հոր՝ Միխայիլ Խաչատուրյանի, սպանության մեջ:
Աղջիկներից 2-ին սպառնում է 8-20 տարվա ազատազրկում, սակայն սոցցանցերի օգտատերերը համաձայն չեն ՌԴ ՔԿ մեղադրանքին: Նրանց կարծիքով, իրավապահները հաշվի չեն առնում տղամարդու դերը դուստրերի հանցագործության մեջ, գրում է Medialeaks.ru-ն:
Հօգուտ Խաչատուրյան քույրերի ֆլեշմոբը սկսվել է սոցցանցերում հունիսի լույս 17-ի գիշերը: Օգտատերերը հրապարակումներ են անում #Երեքքույր, #Մենքխաչատուրյանքույրերնենք և #Ազատությունխաչատուրյանքույրերին հեշթեգերով: Միևնույն ժամանակ մարդիկ փորձում են ուշադրություն հրավիրել այդ քրգործին Change.org կայքում հրապարակված խնդրագրով, որը հասցեագրված է ՌԴ դատախազությանը: Հեղինակները պահանջում են լիովին արդարացնել Խաչատուրյան քույրերին: Հունիսի 19-ի դրությամբ խնդրագիրը ստորագրել է ավելի քան 58,000 մարդ: Խնդրագրի հեղինակն է իրավապաշտպան, «Նախագիծ W. Փոխօգնություն կանանց համար» նախագծի համահիմնադիր Ալյոնա Պոպովան:
Առաջիններից մեկն ի պաշտպանություն աղջիկների սոցցանցերում հանդես է եկել հայտնի գրող Նարինե Աբգարյանը: Նա կոչ է արել իշխանություններին «լրամշակել» ընտանեկան բռնության մասով օրենսդրությունը, իսկ օգտատերերին՝ սատարել քույրերի փաստաբաններին:
Բոլորից հեռուն են գնացել «Ֆեմինիստուհիները պարզաբանում են» ալիքի սեփականատերերը: Բլոգեր կանայք հրապարակում են արել Instagram-ում քույրերի մասին և առաջարկել են բաժանորդներին առցանց ակցիաներ կազմակերպել և միայնակ պիկետների դուրս գալ ի աջակցություն աղջիկների:
Օգտատերերը համեմատում են Խաչատուրյան քույրերի գործը «Մեդուզա» պարբերականի թղթակից Իվան Գոլունովի ձերբակալության հետ:
Գուլունովին ձերբակալել էին թմրանյութեր պահելու և իրացնելու մեղադրանքով և հետո ազատ արձակել ի պաշտպանություն նրա կազմակերպված մեդիաարշավից հետո:
Աղմկահարույց սպանությունը կատարվել է 2018-ի հուլիսին, Մոսկվայում: Հուլիսի 27-ի երեկոյան Ալուֆևի մայրուղու թիվ 56 շենքի մուտքի աստիճանավանդակում հայտնաբերվել է 57-ամյա տղամարդու դի՝ պարանոցի և կրծքավանդակի շրջանում ծակող-կտրող գործիքով հասցված բազմաթիվ վերքերով: Հաջորդ օրը սպանության կասկածանքով ձերբակալվեցին նրա դուստրերը՝ 17, 18 և 19 տարեկան: Նրանք խոստովանեցին մեղքը: Ինչպես ասվում է ՌԴ Քննչական կոմիտեի հաղորդագրության մեջ, հարցաքննության ժամանակ աղջիկները պատմել են, որ հոր հանդեպ «անձնական հակակրանք են ունեցել, քանի որ վերջինս տևական ժամանակ նրանց բարոյական տառապանքներ է պատճառել»:3 ամիս անց Բասմանի շրջանի դատարանն ազատեց քույրերին քննչական մեկուսարանից, որտեղ նրանք 2 ամիս էին անցկացրել: Բոլորի հանդեպ խափանման նոր միջոց կիրառվեց՝ որոշակի գործողությունների արգելք, այդ թվում բջջային կապի և ինտերնետի կիրառման:
Միխայիլ Խաչատուրյանն ապրում էր Մարիայի, Անգելինայի և Քրիստինայի հետ նրանց մորից առանձին, երեք սենյականոց բնակարանում: Մայրը հեռացել էր ընտանիքից մոտ 7 ամիս առաջ: Քույրերը նաև ավագ եղբայր ունեն, որն առանձին է ապրում:
2019-ի մայիսին գործը շարունակություն ստացավ՝ քննությունը պարզեց, որ Միխայիլ Խաչատուրյանը սեռական հարաբերություններ էր պարտադրում դուստրերին: Որպես ապացույց ծառայեցին հոր և աղջիկներից մեկի ԴՆԹ հետքերը, որ հայտնաբերվեցին անկողնու նույն կոմպլեկտի վրա փորձաքննության ժամանակ: Քույրերի փաստաբան Ալեքսյե Լիպցերը պատմել է, որ Միխայիլ Խաչատուրյանի դեմ քրգործ էր հարուցվել «մանկապղծության» «սեռակն բնույթի գործողությունների պարտադրման», «բռնաբարության» կամ «անչափահասների հանդեպ սեռական բնույթի գործողությունների» մեղադրանքով: Հետաքննությունն ավարտին մոտեցավ 2019-ի հունիսին: Քննչական կոմիտեն մեղադրանք է ներկայացրել քույրերին ՌԴ Օրենսդրության «Խմբակային սպանություն միտումնավոր դիտավորությամբ» հոդվածով: Ավագ և միջնեկ քույրերին 8-20 տարվա ազատազրկում է սպառնում, իսկ կրտսերն անմեղսունակ է ճանաչվել և ազատվել է քրեական պատասխանատվությունից: Գործը փոխանցվելու է դատարան 2 ամսվա ընթացքում:
«Մեղադրյալների գործողությունները գնահատելիս՝ հաշվի է առնվել, որ հանցագործության դրդապառճառը եղել է անձնական հակակրանքը, որը պայմանավորված էր այն հանգամանքով, որ հայրը տևական ժամանակ ֆիզիկական և հոգեկան տառապանքներ է պատճառել իր դուստրերին»,-ասվում է ՌԴ ՔԿ կայքում:

В социальных сетях начался флешмоб в поддержку трех сестер Хачатурян — Марии, Кристины и Ангелины, обвиненных в убийстве отца Михаила Хачатуряна.
Двум девушкам грозит от 8 до 20 лет тюрьмы, но пользователи соцсетей не согласны с обвинением Следственного комитета РФ. По их мнению, правоохранители не учитывают роль мужчины в преступлении дочерей, пишет Medialeaks.ru.
Флешмоб в поддержку сестер Хачатурян в социальных сетях начался в ночь на 17 июня. Пользователи публикуют посты с хештегами #трисестры, #мысестрыхачатурян и #свободусестрамХачатурян. В то же время люди пытаются привлечь внимание к делу девушек при помощи петиции на сайте Change.org, адресованной в прокуратуру РФ. Авторы требуют полностью оправдать сестер Хачатурян. На 19 июня петицию подписали более 58 тысяч человек. Автор петиции в защиту сестер Хачатурян – правозащитница, сооснователь «Проекта W: взаимопомощь для женщин» Алена Попова.
Одной из первых в социальных сетях за девушек вступиласьписательница Наринэ Абгарян. Автор призвала власти «доработать» законодательство по вопросам домашнего насилия, а подписчиков — поддержать адвокатов сестер.
Дальше всех пошли владелицы канала «Феминистки поясняют». Блогерши поделились в инстаграме постом о сестрах и предложили подписчикам устраивать онлайн-акции и выходить на одиночные пикеты в поддержку девушек. Пользовательницы первыми встали на улицах с плакатами.
Пользователи сравнивают дело Хачатурян с арестом корреспондента издания «Медуза» Ивана Голунова. Журналист был обвинен в хранении и сбыте наркотических веществ и освобожден после масштабной медиакампании в его защиту.
Вечером 27 июня 2018 года девушки признались в убийстве своего отца Михаила. Его тело было найдено в подъезде жилого дома в Москве с множественными колото-резаными ранениями. На момент совершения преступления старшей из дочерей было 19 лет, средней — 18, а младшей — 17.
Как сообщали следователи, на допросе девушки рассказали, что у них были «неприязненные» отношения с отцом и он долгое время причинял им «моральные страдания». Через три месяца Басманный суд Москвы освободил девушек, приговорив их к запрету на совершение определенных действий, в том числе использование мобильной связи и интернета.
В мае 2019 года дело получило продолжение: следствие установило, что Михаил Хачатурян принуждал дочерей к сексу. Доказательством стали следы ДНК отца и одной из девушек, найденные на одном и том же комплекте постельного белья в ходе экспертизы. Адвокат сестер Алексей Липцер рассказал, что на мужчину будет заведено уголовное дело за «педофилию», «принуждение к действиям сексуального характера», «изнасилование» или «действия сексуального характера в отношении несовершеннолетних».
Расследование стало подходить к концу спустя год, в июне 2019-го. Следственный комитет предъявил девушкам обвинение по статье 105 Уголовного Кодекса РФ «Убийство группой лиц по предварительному сговору». Средней и старшей сестрам грозит от 8 до 20 лет тюрьмы. Младшая была признана невменяемой и освобождена от уголовной ответственности. Дело будет передано в суд в течение двух месяцев.
«При оценке действий обвиняемых учтено, что мотивом преступления стала личная неприязнь, обусловленная причинением их отцом на протяжении длительного периода времени своим дочерям физических и психических страданий. С учетом установленных в ходе следствия данных будет дана всесторонняя правовая оценка действиям отца обвиняемых», — говорится на сайте Следственного комитета России.