21 Հունիս 2019 - 08:57 AMT
Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումը վերջին 10 տարում առաջին անգամ տեղի է ունեցել ԱՄՆ-ում: Նախարարների հանդիպումը 3 ժամ է տևել, սակայն զգալի պայմանավորվածությունների հասնել չի հաջողվել, գրում է BBC-ին:
Քարնեգի հիմնադրամի ավագ գիտաշխատող Փոլ Սթրոնսկին, անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության գծով օգնական Ջոն Բոլթոնի առանձին հանդիպումներին ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ, ասել է, որ Բոլթոնին հիմա ավելի շատԻրանն է հետաքրքրում:«Բոլթոնը կենտրոնացած է Իրանի վրա: Երկու երկրների հետ քննարկվել են նրանց տնտեսական կապերն Իրանի հետ, և այդ նկատառումը, հավանաբար, ավելի կոշտ ձևով արվել է Հայաստանի հասցեին»,-ասել է Սթրոնսկին:
Ըստ փորձագետի, ԱՄՆ նախագահը համագործակցության ուղիներ է որոնում ՌԴ հետ և Լեռնային Ղարաբաղն այն ուղղությունն է, որով ԱՄՆ-ին ավանդաբար հաջողվում էր արդյունավետ աշխատել Ռուսաստանի հետ: «Թրամփն ուզում է ինչ-որ լավ բան անել միջազգային ասպարեզում»,-կարծում է նա:
«Ես ուրախ եմ, որ Թրամփի վարչակազմը եռանդով սկսել է զբաղվել Լեռնային Ղարաբաղի խնդրով, որը շատ մեծ ուշադրություն չի գրավում, բայց կարող է զգալի արդյունքներ տալ»,-ասել է Սթրոնսկին:
Ըստ Օքսֆորդի համալսարանի տարածաշրջանային փորձագետ Լեյլա Ալիևայի, ԱՄՆ-ն սկսել է ավելի ակտիվ դեր կատարել Անդրկովկասում: Նրա կարծիքով, Վաշինգտոնի դիրքորոշումը փոխվում է, ի տարբերություն նախորդ տարիների, երբ «ամերիկացիների դերը ներքին խնդիրների և այլ միջազգային առաջնայնությունների պատճառով առավել պասիվ էր»:
«Բոլթոնին չի հետաքրքրում Լեռնային Ղարաբաղը: Նրա ուշադրության կենտրոնում Իրանն է»,-ասել է ՀՀ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Էվանսը:
ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի հետ առանձին հանդիպումներից առաջ գրել էր. «Սպասում են այս շաբաթվա վերջին Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հետ կայանալիք հանդիպմանը՝ հորդորելու շարունակվող երկխոսությունը նրանց միջև։ ԱՄՆ-ն պատրաստ է օգնել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը»:

Главы МИД Армении и Азербайджана Зограб Мнацаканян и Эльмар Мамедъяров провели встречу в Вашингтоне. Переговоры по урегулированию конфликта в Карабахе идут с 1992 года при участии Минской группы, в которую входят США. Это первые переговоры в Америке за 10 лет, пишет BBC.
Встреча министров продлилась больше трех часов. В предшествующие переговорам дни главы дипведомств Армении и Азербайджана провели отдельные встречи с советником президента США по национальной безопасности Джоном Болтоном, а также заместителями госсекретаря США Джоном Салливаном и Дэвидом Хэйлом.
Научный сотрудник Фонда Карнеги Пол Стронски считает, что прошлогоднее турне Болтона и проведение встречи глав МИД Азербайджана и Армении в Вашингтоне свидетельствует о том, что США начинает играть более активную роль в регионе.
«Болтон сосредоточен на Иране. С обеими странами будет обсужден вопрос их экономических связей с Ираном, и это соображение, скорее всего, будет жестче высказано в адрес Армении», – отметил Стронски.
Кроме того, президент США ищет пути сотрудничества с Россией, добавил он. Нагорный Карабах – то направление, по которому США традиционно удавалось продуктивно работать с Россией, считает эксперт. «Трамп хочет сделать что-то хорошее на международной арене», – добавил он.
«Болтону нет дела до Нагорного Карабаха. Его фокус на Иране», – сказал бывший посол США в Армении Джон Эванс.
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 20 июня в Вашингтоне встретился с советником президента США по национальной безопасности Джоном Болтоном. После встречи глава МИД в своем микроблоге Twitter отметил, что состоялась позитивная, расширенная и интересная дискуссия с Джоном Болтоном по вопросам, связанным с процессом мирного карабахского урегулирования, мира и безопасности Армении и региона, а также с двусторонним сотрудничеством Армения-США.