2 Հուլիս 2019 - 07:35 AMT
Չեխիայի ավիացիոն իշխանությունները չեղարկել են ռուսական «Աերոֆլոտ» ընկերության չվերթների թույլտվությունները: Այդ պատճառով ավիափոխադրողը չեղարկել է Մոսկվա-Պրահա-Մոսկվա չվերթների մեծ մասը, որոնք կայանալու էին հուլիսի 2-ին: Ընկերությունում նշել են, որ «Աերոֆլոտը» ևս 2 չվերթ կիրականացնի դեպի Պրահա, որոնցից կօգտվեն չեղարկված չվերթների ուղևորները: Ավիափոխադրողը նաև առաջարկել է տեղափոխել ուղևորներին այլ ընկերությունների չվերթներով, գրում է Meduza-ն:
Չեխական իշխանությունները նաև չեղարկել են «Պոբեդա» ավիաընկերության («Աերոֆլոտի» դուստր ձեռնարկություն) չվերթները Մոսկվայից Կարլովի Վարի: «Պոբեդայում» նշել են, որ հուլիսի 4-ից չեն կատարի թռիչքներ Չեխիա: Բոլոր ուղևորներին, որոնք չեն հասցնի մեկնել, կվերադարձնեն տոմսերի արժեքի ամբողջ գումարը:
Չեխիան չեղարկել է նաև «Ուրալյան ավիաուղիներ» ընկերության չվերթները՝ հայտարարելով, որ հուլիսի 2-ից կասեցնում է թռիչքները Պրահա և հակառակ ուղղությամբ Եկատերինբուրգից և Ժուկովսկից: Ավիաընկերություններն ակնկալում են, որ իրավիճակը կկարգավորվի: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ Եկատերինբուրգ-Պրահա-Եկատերինբուրգ չվերթը վերականգնվել է, սակայն հուլիսի 2-ի թռիչքները ուշացումով կիրականացվեն:
Ուղիղ չվերթները Մոսկվայից Պրահա ռուսական ավիաընկերություններից կատարում էին միայն «Աերոֆլոտն» ու «Ուրալյան ավիաընկերությունները»: Բացի այդ, օրը երկու անգամ Շերեմետևոյից այդ չվերթն իրականացնում էր Czech Airlines-ը:
Պաշտոնապես դեռևս չի հայտարարվել, թե ինչու են Չեխիայի իշխանությունները չեղարկել թռիչքները ռուսական ավիաընկերությունների համար: Ըստ «Ինտերֆաքսի» տեղեկությունների, թռիչքները սահմանափակվել են, քանի որ «Պրահային դուր չեն եկել տրանսսիբիրյան երթուղիների պայմաններն իրենց ազգային ավիափոխադրողի համար»:

2 Июль 2019 - 06:59 AMT
Авиационные власти Чехии аннулировали разрешение на выполнение рейсов российской авиакомпании «Аэрофлот». Из-за этого перевозчик отменил большую часть рейсов по маршруту Москва — Прага — Москва, запланированных на 2 июля. При этом, отметили в компании, «Аэрофлот» продолжит выполнять два рейса в Прагу, которыми могут воспользоваться пассажиры отмененных рейсов. Также перевозчик предложил перевезти пассажиров рейсами других компаний, пишет Meduza.
Также чешские власти аннулировали разрешения на рейсы авиакомпании «Победа» («дочка» «Аэрофлота») из Москвы (Внуково) в Карловы Вары, сообщили в пресс-службе перевозчика. В «Победе» уточнили, что закроют рейсы в Чехию с 4 июля. Всем пассажирам, которые не смогут улететь, вернуть деньги за купленные билеты в полном объеме.
Кроме того, чешские власти отменили рейсы компании «Уральские авиалинии». В связи с этим перевозчик сообщил, что приостанавливает со 2 июля полеты в Прагу и обратно из Екатеринбурга и Жуковского.
«Аэрофлот» и «Уральские авиалинии» отметили, что будут предоставлять услуги пассажирам в соответствии с Федеральными авиационными правилами. Авиакомпании ожидают, что ситуация будет урегулирована.
Прямые рейсы из Москвы в Прагу из российских авиакомпаний выполняют только «Аэрофлот» (из Шереметьево) и «Уральские авиалинии» (из Жуковского). Кроме того, дважды в день из Шереметьево по этому рейсу летает Czech Airlines.
Почему власти Чехии аннулировали разрешения на полеты для российских авиакомпаний, официально пока не сообщалось. По информации источника «Интерфакса», полеты ограничили, поскольку «Прагу не устроили условия по транссибирским маршрутам для их национального перевозчика».