2 Հուլիս 2019 - 08:46 AMT
Ռուսական Gazeta.ru-ն գրում է, որ Հայաստանը չի ցանկանում վճարել ռուսական գազի համար այնքան, որքան առաջարկում է «Գազպրոմը» և սկսել է տուգանքներով ճնշում գործադրել այդ ընկերության դուստր ձեռնարկության վրա Հայաստանում:
«Փորձագետները զգուշացնում են, որ գազի էժանացում դժվար թե լինի՝ ավելի էժան հնարավոր չէ: Հակասությունը կարող է հանգուցալուծվել Վլադիմիր Պուտինի Հայատան կատարելիք այցի ժամանակ:
ՀՀ իշխանություններն ուզում են, որ Մոսկվան նվազեցնի առաքվող գազի գինը: Բանակցություններն արդեն մի քանի ամիս է ընթացքի մեջ են և բոլոր ժամկետներն արդեն սպառվել են, սակայն համաձայնություն դեռ չկա: Հուլիսի 1-ից ՌԴ-ում գազի գնի ինդեքսավորումը ևս մեկ պատրվակ է պաշտոնական Երևանի համար նույն խնդրին վերադառնալու համար»,-ասվում է հոդվածում:
Նշվում է նաև, որ Ռուսաստանը 2019-ի հունվարի 1-ից արդեն բարձրացրել է ՀՀ առաքվող գազի գինը $150-ից մինչև $165՝ 1000 խմ համար: Բայց այդ գնով գազը «մտնում է» Հայաստան, իսկ ներքին սակագինը բնակչության համար նույնն է մնացել: Ինչպես ասվում է հոդվածում, գազի գինը չի բարձրացել, քանի որ «Գազպրոմ Արմենիան» դեռևս իր հաշվին տնտեսում է միջոցները՝ ընկերությունը մտադիր է 500-1000 մարդ ազատել գործից և կասեցնում է ներդրումային ծրագրերը:
«Սակայն «Գազպրոմ Արմենիան» կարող է բավարար ծավալի միջոցներ չգտնել և հայտ ներկայացնել գազի ներքին սակագնի բարձրացման համար արդեն 2019-ին: Տեսականորեն սակագները հնարավոր կլիներ չբարձրացնել, եթե ՀՀ իշխանությունները սուբսիդավորեին բնական գազի գինը ներքին սպառողի համար: Սակայն ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեռ 2019-ի սկզբին հրաժարվել է դա անել: Նա այլ լուծում է տեսնում՝ փաստացի, ռուսական «Գազպրոմի» հաշվին…Երևանում կարծում են, որ քանի որ ՌԴ-ն ու ՀՀ-ն ԵՏՄ անդամ են և նույն տնտեսական տարածքում են գտնվում, հարկավոր է հավասար պայմաններ ստեղծել ռուսական և հայկական բիզնեսի համար: Հայաստանում կարծում են, որ այն, որ գազի գինը ՀՀ-ում ավելի բարձր է, քան Ռուսաստանում, բացասաբար է ազդում արտադրանքի ինքնարժեքի վրա: Դա անառողջ մրցակցություն է առաջացնում Եվրասիական միությունում, ասել է աղբյուրը: Այսինքն, ՀՀ-ում կարծում են, որ գները պետք է հավասարեցնել, բայց ոչ բարձրացնել:
Բայց, քանի դեռ Մոսկվան ոչ մի խոստում չի տվել, ՀՀ իշխանությունները հակահարձակման են անցել: Հունիսին «Գազպրոմ Արմենիան» տուգանվել է 10 մլն դրամով՝ մոտ $20 դոլար՝ տեղական ընկերությունների և բնակելի տները գազի ցանցին չմիացնելու համար: «Գազպրոմ Արմենիան» հայտարարել է, որ ոչ մի ապօրինի գործողություն չի արել և համաձայն չէ տուգանքին…Արագ լուծում սպասել հարկավոր չէ: «Հայաստանն արդեն ստանում է գազը միանգամայն մրցունակ գնով, շուկայակաից ցածր: Ավելի էժան գազ միայն Բելառուսն է ստանում: Այնպես որ, նվազեցնելու տեղ չկա»,-ասել է ՌԴ Ազգային էներգետիկ անվտանգության հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Կոնստանտին Սիմոնովը, գրում է թերթը:
Վրաստանն, օրինակ, նշում է թերթը, ադրբեջանական գազը գնում է $200-215, Թուրքկան՝ $290, Իրանն իր գազը Թուրքիային է վաճառում $300-400:
«Մյուս կողմից, գազի գները միշտ ունեն ոչ միայն ֆինանսական, այլ նաև քաղաքական բաղադրիչ և դա միշտ մեծ քաղաքականության հարց է: Փորձագետները նշում են, որ ՌԴ-ին շահավետ է ազդեցություն գործիք ունենալ հարևանների վրա, նույնսիկ քիչ թե շատ լոյալ, ինչպիսիք են ՀՀ-ն ու Բելառուսը:
ՌԴ Քաղտեխնոլոգիաների կենտրոնի առաջին փոխնախագահ Ալեքսեյ Մակարկինը կարծում է, որ երկրների միջև միշտ էլ լինում են հակասություններ: Օրինակ, Մոսկվային կտրականապես դուր չի գալիս ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորումը…Ռուսաստանը ազդեցություն լծակներ ունի նաև ՀՀ գործող իշխանությունների վրա: Եվ դա ոչ միայն գազն է, այլ նաև անվտանգության երաշխիքները Ղարաբաղի մասով»,-ասել է Մակարկինը՝ նշելով, որ Հայաստանը քիչ շանսեր ունի ՌԴ-ից գազի գնի հերթական արտոնություն ստանալու համար:

2 Июль 2019 - 12:21 AMT
Армянские власти хотят добиться от Москвы снижения цены на природный российский газ. Переговоры ведутся уже не первый месяц, и все дедлайны давно закончились. Но соглашения так и не достигнуты, пишет Gazeta.ru.
Россия с 1 января 2019 года уже повышала цены на российский газ для Армении со $150 до $165 за тысячу кубометров. Но это цена «на входе» в Армению, а внутренний тариф для населения остался прежним.
«Тариф не повышали благодаря тому, что основной поставщик газа в страну «Газпром Армения» (на 100% принадлежит российскому «Газпрому») пока экономит на себе. Компания готовит оптимизировать внутренние расходы за счет сокращения почти 6-тысячного персонала в 13 филиалах и режет инвестиционные планы. Размеры оптимизации не раскрываются, но речь идет о сокращении от 500 до 1000 сотрудников.
При этом все-таки не исключен вариант, что «Газпром Армения» не сможет изыскать достаточно средства за счет оптимизации расходов и подаст заявку на повышение внутреннего тарифа на газ для населения уже в этом году», – отмечает издание.
Теоретически не повышать тарифы можно было бы, если бы власти Армении субсидировали цены на природный газ для внутреннего потребителя. Но премьер-министр Армении Никол Пашинян еще в начале этого года отказался это делать, отмечает издание.
«Он видит другое решение для сдерживания тарифов. Фактически за счет российского «Газпрома»…Поскольку Россия и Армения являются членами ЕАЭС и находятся в едином экономическом пространстве, то необходимо создавать равные условия и для российского, и для армянского бизнеса, считают в Ереване. Сейчас это проблематично, поскольку стоимость кубометра газа для промышленных потребителей в Армении выше, чем в России», – говорится в материале.
Отмечается, что недискриминационные цены на энергоносители очень важны для развития бизнеса в Евразийском экономическом союзе.
«Но поскольку Москва пока не дает никаких обещаний, по крайней мере, в публичном пространстве об этом ничего конкретного не говорилось, то власти Армении перешли в контрнаступление. В июне компанию «Газпром Армения» оштрафовали на 10 млн драмов (порядка $20 тысяч). Такое решение было принято на заседании Комиссии по регулированию общественных услуг. Комиссия отметила, что в ряде случаев российский поставщик газа не соблюдал условия подключения местных компаний и жилых домов к газовой сети. В «Газпром Армении» обиделись на прессинг и в ответ заявили, что не предпринимали никаких незаконных действий и не согласны с штрафом.
Сумма штрафа, конечно, незначительная, но это сигнал «Газпрому» и Кремлю», – пишет издание.
Эксперты считают, что Россия не готова снижать цену.
«Армения уже получает газ по вполне конкурентной цене, ниже рынка. Дешевле газ получает только Белоруссия. Так что ниже некуда», — говорит генеральный директор Фонда национальной энергетической безопасности Константин Симонов.
Грузия, например, закупает азербайджанский газ по $200-215, Турция — по $290, Иран продает свой газ Турции по $300-400.
С другой стороны, цены на газ всегда имеют не только финансовую составляющую, это всегда вопрос большой политики. России выгодно иметь инструмент влияния на соседей, даже более или менее лояльных, каковыми являются Армения и та же Белоруссия, отмечают эксперты.
Новый армянский лидер Пашинян дружит с Россией. Но следовать исключительно в фарватере Кремля не готов, считает Симонов.
Поводы для трений между странами всегда имеют место быть, согласен Алексей Макаркин, первый вице-президент Центра политтехнологий.
Например, Москве категорически не нравится арест экс-президента Армении Роберта Кочаряна. Нынешние власти обвиняют его в попытке узурпации власти. Между тем, считается, что во времена президентства Кочаряна (1998 – 2008 годы) Армения как раз определилась с пророссийским выбором, пишет издание.
«И у России имеются рычаги воздействия на действующую власть Армении. И это не только газ, но гарантии безопасности по проблеме Карабаха», — говорит Макаркин, полагая, что у Армении мало шансов на получение очередных льгот по газу от России.