4 Հուլիս 2019 - 10:13 AMT
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը չի պատասխանել այն հարցին, թե կհեռանա արդյոք քաղաքականությունից 2024 թվականից հետո՝ նշելով, որ այս պահի դրությամբ ինքը շատ անելիք ունի զբաղեցրած պաշտոնում:
«Այդ մասին դեռևս վաղ է խոսելը: Առջևում ևս 5 տարվա լարված աշխատանք է: Նման արագ դինամիկայի պարագայում, որն այժմ կա աշխարհում, դժվար է կանխատեսումներ անել: Հավատացեք, հիմա ես այնքան անելիք ունեմ, այն պաշտոնում, որը զբաեղցնում եմ»,-ասել է Պուտինը Corriere della Sera թերթին տված հարցազրույցում, գրում է Ինտերֆաքսը:
Նա այդպես է պատասխանել այն հարցին թե «մտածել է արդյոք 2024-ից առանց Պուտինի Ռուսաստանի մասին» և մտադիր է արդյոք հեռանալ քաղաքականությունից, թե, ինչպես շատերն են կարծում, կմնա այլ կարգավիճակում:
Այն դիտարկմանը, որ Պուտինը չունի իրական քաղաքական հակառակորդներ, քանի որ ընտրություններում հավաքել է ձայների գրեթե 77 տոկոսը, իսկ զարգացման ծրագրերը դժվարությամբ են թափ ստանում՝ ՌԴ նախագահը պատասխանել է. «Հարցը ընտրություններում հավաքած տոկոսները չեն, այլ տնտեսական իրողությունները, որոնց հետ բախվում է Ռուսաստանը: Այն է՝ մեր արտահանման ավանդական ապրանքների՝ նավթի, գազի, մետաղի, գների անկումը կամ տատանումները միջազգային շուկաներում: Անկասկած, ազդում են նաև արտաքին սահմանափակումները»:

4 Июль 2019 - 09:56 AMT
Президент РФ Владимир Путин не стал отвечать на вопрос о том, уйдет ли он из политики после 2024 года, заметив, что в данный момент на этой должности ему есть чем заняться.
«Об этом пока рано говорить. Впереди еще пять лет напряженной работы. И при такой стремительной динамике, которую мы сейчас наблюдаем в мире, трудно делать прогнозы. Поверьте, сейчас мне есть чем заняться, в том качестве, в котором нахожусь», – сказал Путин в интервью газете Corriere della Sera, пишет «Интерфакс».
Так президент ответил на вопрос, задумывался ли он о «России после Путина» с 2024 года и намерен ли уйти из политики или, как считают многие, останется в другом качестве.
На замечание о том, что у него нет настоящих политических противников, поскольку на прошлых выборах Путин набрал почти 77 процентов голосов избирателей, но при этом планы по развитию с трудом набирают темп, президент отметил: «Дело не в процентах голосов на выборах, а в экономических реалиях, с которыми приходится сталкиваться России. А именно – падение или колебания цен на международных рынках на традиционные товары нашего экспорта: нефть, газ, металл. Безусловно, есть и влияние внешних ограничителей».